×

İzmir Barosu yargılandığı davada beraat etti!

2018-2021 dönemi İzmir Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin; Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın cuma hutbesinde okuduğu özel hayata, farklı yaşam tercihlerine ve LGBTIQ+ bireylere yönelik ayrımcı vaaza karşı resmi internet sitesinden yaptıkları açıklama yüzünden dini değerleri aşağılama suçu nedeniyle yargılandıkları dava İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Yargılanan yönetim kurulu üyeleri, yargılama ile ilgisi olmayan bir oyunla karşı karşıya olduklarını söyleyerek suçlamalara ilişkin savunma yapmadılar ve asıl soruşturma ve yargılama konusu yapılacak olanın, nefret söylemi kullanmak olduğunu vurgulayarak gercek failleri işaret ettiler. İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz, “İzmir Barosunun geçmişten bugüne bütün açıklamaları, özelikle de ötekileştirilen ve toplumda dışlanan bireyler adına gösterdiği direnç bugün de karşılığını buldu ve meslektaşlarımız beraat ettiler. Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve İzmir Barosu yargılanamaz.” dedi. Bir önceki İzmir Baro Başkanı Av. Özkan Yücel ise "Cumhuriyet savcısının kovuşturmaya gerek yok dediği davada Adalet Bakanı ‘olsun siz yine de bir dava açın’ deyip mahkemenin karşısına kadar gönderebiliyor dosyayı. Ama biz dik durdukça, vazgeçmedikçe, pes etmedikçe başarmalarının imkanı yok" ifadelerini kullandı.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

İzmir Barosu yargılandığı davada beraat etti! - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-