×

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi


Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı.

İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki anmada konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Zübeyde Hanım’ı anmak demek kurtuluş mücadelemizin ruhunu, cumhuriyeti bir kez daha savunmak, korumak ve anlamak demek. Zübeyde Hanımı rahmetle ve saygıyla anıyorum” dedi. İzmir Kent Konseyi Başkan Vekili Ceren Tütüncü ise “1800’lü yıllarda çocuğunun hangi okula gideceğine karar vermiş güçlü, net ve kararlı bir kadın olan Zübeyde Hanım’a şükranlarımı sunuyor, onu saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Başkan Vekili Özuslu “Zübeyde Hanım’ın Kızları “ olarak bilinen Karşıyaka Spor Kulübü Kadın Voleybol Takımının kaptanı Meriç Nur Yalçın, Ceylin Bayman ve Nehir Cinel’e teşekkür belgelerini verdi.

Çocukların Gözünden Zübeyde Hanım sergisi açıldı

Daha sonra sahneye Çocuk Belediyesi Şube Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Gençlik Merkezi’ne devam eden Sıla çıktı. Sıla şarkılarıyla büyük beğeni topladı. Yine İsmet İnönü Sanat Merkezi’ nde Çocuk Gençlik Merkezi’nin atölyelerine katılan çocukların resim ve mektuplardan oluşan “Çocukların Gözünden Zübeyde Hanım” sergisi ziyaretçilerle buluştu. Çocuk Gençlik Merkezi’nin atölye katılımcıları Bedir Husidur, Irmak Altın, Hiranur Akın, Defne Şık ve Betül Acil çıkarak Zübeyde Hanım’a yazdıkları mektupları okudular. Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Anıl Kaçar, Kadın Çalışmaları Şube Müdürü Emel Dönmez ve Çocuk Belediyesi Şube Müdürü Uğur Özyaşar ise çocuklara etkinliğe katıldıkları için teşekkür belgelerini sundu.

Etkinlikler yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı’nın teatral gösterisiyle sürdü.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
Gündem

Zehir yüklü geminin aylardır Aliağa'da olduğu ortaya çıktı!

Aliağa bu kez Libya’da kimyasal atık depolamak için kullanılan Sloug isimli tanker ile gündeme geldi. İçinde 6 bin ton kimyasal atık barındıran tankerin İzmir’in Aliağa Limanı’na ge(...)

Haberi İncele
-