×

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incelendiği depremsellik araştırması sürerken zemin yapısı ile zemin davranış özelliklerinin modellenmesi de Bornova’dan başlatıldı. Büyükşehir, bölgenin afet riskini belirlemek için ilk sondaj çalışmasına Kayadibi mahallesinden başladı. İlçede 50 bin metre jeolojik, jeoteknik ve hidrojeolojik amaçlı sondaj kuyusu açılacak. Uzmanlar çalışma alanını bin 565 bölgeye ayırarak, her bölgede sondaj ve jeofizik ölçüm yapacak. Kaya ve toprak zemin numunesi alınacak. Çalışmalar tamamlandığında ilçenin heyelandan sıvılaşmaya, tıbbi jeolojiden taşkına kadar her türlü afet tehlikesi ve riski, bölgenin yerleşime uygunluğu değerlendirilecek. Proje kapsamında Bayraklı, Bornova ve Konak sınırları içerisinde toplam 12 bin hektarlık alanda çalışma yürütülecek.


7 bin metrede derin sondaj yapılacak


İzmir Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetim ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Banu Dayangaç, Bornova baseninin jeolojik yapısını ortaya çıkarabilmek amacıyla, her biri 450 metreden daha derin olacak şekilde, toplam 7 bin metrede derin sondaj yapılacağını belirterek “Bu derin kuyuların 17’sinde zemin dinamik parametrelerini belirlemek amacıyla sismik hızların belirlenmesinde kullanılan yöntem uygulanacak. Ayrıca deprem dalgalarının hareketini anlamak amacıyla bin 565 noktada titreşim, sismik kırılma gibi jeofizik ölçümler yapılacak” dedi.


“Zemin yapısına ilişkin tüm verileri elde edeceğiz”


Bölgede uzun dönemli izlemelerle heyelan gibi kütle hareketlerinin mekanizmasının belirleneceğini de ifade eden Banu Dayangaç, zemin araştırmaları kapsamında Bornova, Konak ve Bayraklı’da mikrobölgeleme amaçlı jeolojik, jeoteknik, jeofizik etütler ile laboratuvar araştırmaları yapılacağını vurguladı. Dayangaç, zemine yönelik çalışmalardan elde edilecek verilerin, depremsellik ve tsunami araştırmasından elde edilen verilerle bütünleştirileceğini ifade ederek “Bornova çanağının zemin yapısına ilişkin elde ettiğimiz verileri ilçede aynı zamanda yürüttüğümüz yapı envanteri çalışmasıyla entegre ederek, yapı-zemin etkileşiminden kaynaklı tüm riskleri belirlemiş olacağız. Böylece alınması gereken kentsel iyileştirme önlemlerini ortaya çıkartacağız” diye konuştu.


“Su seviyelerindeki değişim takip edilecek”


Afet Risk Yönetimi Şube Müdürlüğü’nde görevli Jeoloji Yüksek Mühendisi Bulut Hepyükselen de yeraltı su seviyelerindeki değişimlerin deprem konusunda önemli veriler içerdiğini, yapılan sondaj çalışmalarıyla da bu değişimleri gözleme şansı elde ettiklerini söyledi.


“İzmir’in tomografisini çekiyoruz”


Afet Risk Yönetimi Şube Müdürlüğü’nde Maden Mühendisi Abidin Yavaş ise çalışmalarla İzmir’in tomografisini çektiklerini belirterek, “Deprem öldürmez, afet güvenliği göz ardı edilmiş plansız programsız yapılan çalışmalar öldürür. Kentimizde afet güvenliğine ilişkin belirsizliklerin önüne geçmek ve yurttaşlarımızın daha güvenli yaşayabilmesi için adımlarımızı hızlandırdık” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kaynaklarıyla yürüttüğü çalışmaların, 2024’te tamamlanması hedefleniyor.


Kentin deprem tehlikesi belirlenecek


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı yapı envanteri çalışmaları da Bayraklı’nın ardından Bornova’da sürüyor. İlçede yaklaşık 62 bin yapı incelenecek. 100 kilometre yarıçaplı alandaki kara ve deniz faylarının araştırıldığı depremsellik araştırmasına da devam eden Büyükşehir, tüm bu çalışmalarla İzmir’in hangi düzeyde bir deprem tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koyabilecek.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zehir yüklü geminin aylardır Aliağa'da olduğu ortaya çıktı!

Aliağa bu kez Libya’da kimyasal atık depolamak için kullanılan Sloug isimli tanker ile gündeme geldi. İçinde 6 bin ton kimyasal atık barındıran tankerin İzmir’in Aliağa Limanı’na ge(...)

Haberi İncele
-