×

Başkan Tugay'dan Karşıyaka için deprem alarmı! Bostanlı ve Mavişehir’in taşınması için düğmeye basıldı


Kahramanmaraş depreminin ardından deprem uzmanları İzmir için de tehlike çanlarının çaldığını söyledi. Özellikle Alsancak, Bayraklı, Bornova (düz bölgeleri) Karşıyaka’nın Bostanlı/Mavişehir mahallerindeki zeminin kötülüğüne dikkat çekildi.

TUGAY’DAN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, ilçenin depreme hazırlanmasına yönelik çalışmalar kapsamında, sahil, Bostanlı ve Mavişehir'in, kentin kuzeyi olan Yamanlar Dağı'na doğru taşınmasının masada olduğunu açıkladı. Kentin fay hatları gözetilerek yapılaşmadığını anlatan Tugay, "Ne İzmir'in ne de Büyükşehirlerin hiçbirinin deprem ya da diğer afetler gözetilerek planlarının yapıldığını düşünmüyorum. Böyle bir şey olmadığına eminim. Bu bakış açısıyla yapılmamış, mevcut olanın üzerinden gelinmiş. Dün yaptığımız toplantılardan birinde, bu konularda deneyimli bir hocamız, 'Fay hatlarının olduğu yerden belli bir çekme mesafesinde yapılaşmanın başlaması, o fay hatlarının çevresinde kesinlikle yapılaşmanın olmaması gerekir' dedi. Ancak rant ve şehrin prestijli yerlerine yerleşme sevdası bütün bunları görmezden getirtmiş. Maalesef devlet her kademesiyle bu işin bir parçası olmuş. 'Bir şey olmaz' mantığıyla çok tehlikeli yerlere, çok tehlikeli yapılaşmalar yapılmış" dedi.

Yaptığı çalışmalarla dikkat çeken deprem uzmanı Akçığ: İzmirliler evlerini kontrol ettirsin Yaptığı çalışmalarla dikkat çeken deprem uzmanı Akçığ: İzmirliler evlerini kontrol ettirsin

"HANGİ AKILLA HAVAALANI FAY HATTI ÜZERİNE YAPILDI!"

Afet bölgesinde yıkılan binalara dikkat çeken Tugay, "Bugün yıkılan yerlere baktığınızda, Hatay havalimanını siz nasıl gidip fay hattının üzerine kurarsınız, hangi akılla! Fay hattının üzerine bir sürü bina yapıldığı belli. Bakıyorsunuz bir hat boyunca sağlı sollu binalar yıkılmış. Yolar, otoyollar mesela, paramparçaydı, bazı yerlerde çok derin yarıklar vardı. Otoyol, havaalanı, sanayi tesisi, hastane yapılırken, fay hatlarını mutlaka bilmeniz, tehlikeli yerlere yapmamanız lazım. Sağlam zeminlere yapmanız gerekiyor" açıklamasında bulundu.

"ALİAĞA'DA KRİTİK SANAYİ TESİSLERİ VAR"

"Tehlikeli atığı olan bir sanayi tesisini, gidip de depremde parçalanacak alana kurarsanız onun dağılmasıyla çevre hasarı meydana gelecek "Tugay, "Bunu nasıl kabul edebilirsiniz! Onun toprağa, havaya, suya, doğaya, insanlara vereceği zararın hesabı yok. Bir sürü altın madeni var, patlasa siyanür havuzları etrafa yayılsa ne olacak! Aliağa'da inanılmaz kritik sanayi tesisleri var, bunlar yıkılırsa ne olacak! Bunları hesaplamak lazım. İnsanların yaşadığı yerlerde de fay hatlarından, bozuk zeminlerden uzak olmamız lazım. Şehir ona göre yapılandırmış olmamız lazım. Maalesef bu ne İzmir'de ne İstanbul'da ne Ankara'da ne de başka yerde gözetilmemiş" ifadelerini kullandı.

"KARŞIYAKA'DA ZEMİNİ SIVILAŞMAYA AÇIK YERLER TAŞINMALI"

Başkan Tugay, Karşıyaka İlçesi sınırları içinde zemini sıvılaşmaya açık yerleşim alanları olduğunu kaydederek, "Karşıyaka'da da zemini sıvılaşma eğilimi olan bir bölgede olmaması gereken kadar yoğun ve yüksek katlı yapılaşma var. Bunun bir vadede mutlaka sağlam zeminli yerlere taşınması gerektiği çok açık" diye konuştu.

"MAVİŞEHİR VE BOSTANLI İÇİN ÇALIŞMA YAPACAĞIZ"


"Mavişehir ve Bostanlı zemin olarak kötü, sıkıntıda... Bugün olsa oradaki yüksek yapılaşmaya izin verir misiniz" sorusunu yanıtlayan Tugay, "Hayır, kesinlikle vermem. Sıfırdan bir planlama yapacak olsak, o bölgede mümkün olduğunca yapılaşmaya izin vermezdim. Sahile yakın olan alanları tamamen sosyal alan, rekreasyon alanı, donatı alanı olarak planlardık. İlla ev yapılacaksa tek ya da 2 katlı evler yapılmasına izin verirdim. Kenti daha sağlam zeminli olan Yamanlar Dağına doğru planlardım. Yaptığımız hesaplamalar göre oraya halen taşınabiliyor. Bununla ilgili bir çalışma yapıyoruz" dedi.

"BAKANLIK DEVREYE GİRMELİ"

Tugay açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bugün itibariyle yeni yapılaşmayı durdurmak lazım. Bunun için benim yetkim yok. Yapılmış planlar çerçevesinde insanlara inşaat ruhsatı verme zorunluluğumuz var. Dava açıp alırlar yoksa. Bunun daha üst ölçekli kararlarla yapılması lazım. Bakanlık 1/100.000 ve daha üzeri planları yapacak, şu anda yapılaşmaya açık olmayan, doğayı bozmayacak ama yapılaşmaya müsait alanları açacak. Çoğu hazine arazisi, özel mülkiyet olanlar da var ama sonuçta kimseye rant sağlamak için değil, kenti düze çıkarmak için bu kararları alacak. Büyükşehir ona uygun olarak 1/25.000 ve 1/5000'lik planları yapacak. Biz de 1/1000'liklerle tamamlayacağız. Sonra orada projeler yapılacak, projelerin yolları, altyapısı hepsi çalışılacak. Bunlar için gereken bir kararlılık ve gerekli kararların alınması, projelerin yapılıp, hazırlanması ve bunların yapımı.


"İNSANLAR RİSK ALDIĞINI BİLMELİ"Birilerinin doğruları söylemesi lazım. Ben doğru bilgilendirmek için elimden gelen her şeyi yapacağım. İnsanların nerede yaşadığını ve ne riski aldığını bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu saklanmamalı. İnsanlara 'Karşıyaka'nın sahile yakın bölgesindeki evini bırak, git yukarda otur' dediğinizde bunu yapmayacaklardır. Burada nasıl bir risk aldığını, sevdiklerinin aynı risk altında olduğunu, enkaz altında kalabileceğini bilmesi lazım. Bu riskin gerçek olduğunu anlaması lazım. Bu bilimsel veriler ve akademisyenlerle anlatılmalı.

"YIKIM OLMAMASI MÜMKÜN DEĞİL"


Mavişehir'de Emlak Konutları 20 katlı. Biz henüz çok şükür büyük bir deprem yaşamadık. İzmir'de merkeze yakın bir fay hattında 6,5 büyüklüğünde bir deprem olma olasılığı hep söyleniyor. Eğer böyle olursa oralarda sıkıntıya girer. Kuşadası Samos'ta olan 30 Ekim depreminde Karşıyaka'da bir sürü bina hasar aldı, yıkılmadı çok şükür. Bayraklı'da da hem hasarlı hem de yıkılan çok bina oldu. Bizim Karşıyaka Orman Müdürlüğü'nün orada sismik ölçüm merkezi var. O depremin şiddetini Karşıyaka'daki istasyon 5.5 şiddetinde ölçtü. Biz 5.5 şiddetinde depremi hissettik, bunun üzerine 6.6'yı ekleyin, risk var. İşin gerçeği yıkım olmaması mümkün değil.

Mavişehir ve Bostanlı’da yaklaşık 50 bin kişi yaşıyor.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

Başkan Tugay'dan Karşıyaka için deprem alarmı! Bostanlı ve Mavişehir’in taşınması için düğmeye basıldı - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-