×

Hatay’da yeni bir yaşam başlıyor


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in depremin yaralarını hızla sarmak için 4 ildeki temel ihtiyaçları karşılayacak “gölge belediyeler” oluşturma talimatı üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri ilk önemli adımı Hatay’da attı. İçinde lojistik merkez, mobil mutfak, çocuk oyun alanı, Eşrefpaşa Hastanesi’re bağlı bir revir, fen işleri atölyesi, bakım onarım istasyonu, internet noktası gibi birimlerin olduğu yaşam alanı kuruldu. Hatay’dan sonra Osmaniye, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta da kurulacak merkezler için çalışmalar hızla sürüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri depremin en çok etkilediği dört kentte depremzedeler için yaşam alanları oluşturuyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yaraları sarmak için Hatay, Osmaniye, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm birimlerinin yer alacağı “gölge belediye” oluşturma hedefi doğrultusunda Hatay’da kurulan koordinasyon merkezinde çalışmalar genişletildi.

26 dönümlük alanda tüm hizmetler veriliyor Hatay Expo yolu üzerinde çadır kent kurarak depremzedelere barınma imkanı sunan İzmir Büyükşehir Belediyesi burada yardımların ulaştırıldığı bir lojistik merkez, mobil mutfak, çocuk oyun alanı, tuvalet, banyo, Eşrefpaşa Hastanesi reviri, fen işleri atölyesi, bakım onarım istasyonu, internet noktası gibi çok sayıda birimi hizmete aldı.

177 çadırda bin 367 depremzede konaklıyor Afet bölgesinde kurulan merkezlerin koordinasyonu sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Tugay, “Depremin ilk anından itibaren başkanımız Tunç Soyer’in koordinasyon toplantısında aldığı kararlar doğrultusunda görevlendirmelerimizi yaptık. Bizim bir İzmir depremi deneyimimiz olduğu için çok kısa sürede reaksiyon gösterdik. Hemen itfaiye ekiplerimiz ve arama kurtarma birimlerimizin dışında da mobil mutfaklarımız yola çıktı. İkinci günden itibaren burada hizmet vermeye başladık. Yaklaşık 10 bin kişilik yemek aracımızla sabah, öğle, akşam yemeklerimizi depremzedelerimize ulaştırıyoruz. Biz Hatay’da 26 dönümlük arazi üzerine, bir çadır kent kurduk. Burada aslında bu kadar bir alanımız yoktu ama kendimiz de fen işleri ekiplerimizin iş makineleriyle büyüterek bu alana ulaştık. Şu an 177 çadırda bin 367 depremzedemiz konaklıyor” diye konuştu.

Afet bölgesinde tüm birimler görevde Tugay, “Depremzedelerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Barınma konusunda çadır içerisinde yatak, battaniye, uyku tulumu, hijyen, giyecek, ayakkabı, iç çamaşırı ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Sabahları görevli arkadaşlarımız çadırları dolaşarak ihtiyaçlarını tespit ediyor. Lojistik depomuzdan eksikleri teslim ediyoruz. Ayrıca burada çocuklara ve kadınlara yönelik çalışmalar yürütmek üzere de Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı ekiplerimiz psiko-sosyal destek çalışmalarını sürdürüyor. Bizim Hatay’da kurduğumuz çadır kentimizde yürüttüğümüz çalışmaların yanı sıra itfaiye ekiplerimiz de arama kurtarma ve enkaz kaldırma görevlerinde çalışmalarını yürütüyor. Ayrıca mezarlıklar dairemiz de burada konuşlanmış durumda. Defin ve cenaze nakli işlemlerinde görev alıyorlar. Bunun dışında İZSU ekiplerimiz İskenderun’daki su altyapısını iyileştirme çalışmalarını yürütüyor” ifadelerini kullandı.

“4 ilde gölge belediye kurmak için çalışıyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 4 ilde tüm birimleriyle hizmet vermek için çalışmaların hızla sürdürüldüğünü ifade eden Tugay, “Hatay’ın dışında Osmaniye ve Kahramanmaraş’ta aşevlerimizi kurduk. Üç öğün yemek hizmetimizi sürdürüyoruz. İki kentimizde de konteyner kent kurulması için yer tespitlerini yaptık. İş makinelerimiz şu an sahayı düzenliyor. Ayrı bir ekibimiz ise Adıyaman’da bugün aşevi kurma çalışmalarını tamamlayacak. Orada da konteyner kent kurmak için çalışmalarımızı yürüteceğiz. Başkanımız Tunç Soyer’in söylediği gibi, bir gölge belediye oluşturarak tüm birimlerimizle var olacağız. Depremzedelerin ihtiyacını karşılamak için var gücümüzle çalışacağız” dedi.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

Hatay’da yeni bir yaşam başlıyor - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-