×

APİKAM'da "İzmir'in Yüz Yılı Sempozyumu"

İzmir'in kurtuluşunun 100. yıl dönümü, çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı'na bağlı Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM) tarafından 15-16-17 Aralık tarihlerinde "İzmir'in Yüz Yılı" başlığıyla bir sempozyum düzenlenecek. Sempozyum için bilim insanlarına, yazar, araştırmacı ve sanatçılara bildiri çağrısı yapıldı. Geçen yüzyıldaki kenti, dönüşümlerini ve gelecek tahayyüllerini anlamak ve sorgulamak amacıyla yapılacak sempozyumda bilim insanları, yazar ve sanatçılar, toplumsal yapıdan spora, mimarlıktan sanata, İzmir’in 100 yılını, kentin maddi-manevi mirasını dikkate alarak tartışacak.


Sempozyuma davet


İzmir üzerine çalışan bilim insanları, yazar, araştırmacı ve sanatçılara yapılan katılım davetinde şöyle denildi:


"Düzenlenecek sempozyumla İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun yüzüncü yılında kentin tarihsel süreçte yaşadığı değişim ve gelişimin izleri sürülecek, bunun için farklı disiplinlerin karşılaşmaları sağlanacak, konular tarihsel bağlamları ve kökenleriyle ortaya çıkarılacaktır. Sempozyum, İzmir’in 100 yıllık inşasına odaklanacaktır. Bu 100 yıl değerlendirilirken, kentin aynı zamanda yaklaşık iki yüz yıl önceden başlayan modernleşme serüvenine bakılacaktır. İzmir’in izi sürülürken, dönüşüm süreçleri bu verimlerle anlaşılmaya çalışılacak, çeşitli sanat disiplinlerine kentin ev sahipliği, o disiplinin bakışına ve yöntemlerine ilişkin kazılarla, gün yüzüne çıkarılacaktır. İzmir’in kurtuluşundan bugüne geçen zaman dilimini merkez alsa da önceki yüzyılların değerlerini, birikimlerini kültürel devamlılık bağlamında dikkate alan bildiriler sunulması beklenmektedir. Böyle bir çerçeveden İzmir’e bakarken beklenti, tarihsel bilginin tekrarı ve dökümünden çok yazarların özgün bakışlarını ve birikimlerini ortaya koymaları; bildirilerini yeni düşünceler, yaratımlar için bir olanak mekânı olarak tasarlamaları; kentin barışa, bir arada yaşamaya katkısını da güçlendiren bir dil ve söyleyişe sahip olmalarıdır."

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

APİKAM'da "İzmir'in Yüz Yılı Sempozyumu" - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-