×

Köy Enstitüleri'nin 82. kuruluş yıl dönümü Selçuk'ta kutlandı

İzmir Selçuk'ta, Köy Enstitüleri'nin 82. kuruluş yıl dönümü, Efes Tarlası Yaşam Köyü'nde düzenlenen etkinlikle kutlandı. Efes Tarlası Yaşam Köyü'nün bir tohumla filizlendiğini dile getiren Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “Tohumlardan oluşturduğumuz fidelerimizi halkla buluşturuyoruz. Köy Enstitüleri'nin 82. kuruluş yıl dönümünün 17 Nisan'a denk gelmesi bizim için çok önemli” dedi.


Köy Enstitüleri'nin kuruluşunun 82. yıl dönümü, Selçuk'ta, Efes Tarlası Yaşam Köyü'nde dün düzenlenen “Köy Enstitüleri'nin ışığında yeni tarım düzeni” etkinliğiyle kutlandı. Etkinlik, tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım'ın tarım söyleşisi ile başladı. Söyleşinin ardından Ali Ekber Yıldırım ve Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, vatandaşlara fide dağıtımı yaptı. Düzenlenen etkinlikte, Ali Ekber Yıldırım “Yeni tarım düzeni” kitabını vatandaşlar için imzalarken, Başkan Sengel ise çocuklarla birlikte tohumlardan oluşturdukları fideleri ekti.


"Tohumlardan oluşturduğumuz fideleri halkla buluşturuyoruz"


Etkinlikte konuşan Efe Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “Bu köy; bir tohumla filizlenen düşüncelerin bir araya geldiği ve Köy Enstitüleri'nden ilham alarak oluşturduğumuz Türkiye Cumhuriyeti'ni fabrika ayarlarına döndürmek, tarımı, eğitimi hem çocuklarla hem de çiftçilerle bir araya getirebileceğimiz bir ortam oluşturmak için kuruldu. Aradan geçen bir yılın sonunda görüyoruz ki; toprak sahiplenilmiş, doğru tarım teknikleri uygulanmış ve eğitimin ne kadar kıymetli olduğunu algılatabilmişiz. Bugün ise tohumlardan oluşturduğumuz fidelerimizi halkla buluşturuyoruz. Bu anlamda Köy Enstitüleri'nin 82. kuruluş yıl dönümünün 17 Nisan'a denk gelmesi bu etkinliği bizim için de çok anlamlı kılıyor. Efes Tarlası Yaşam Köyü, Köy Enstitüleri ruhuyla attığımız bir adımdı ve şimdi de filizlendiğini, çiçeklendiğini görüyoruz” dedi.


"Köy Enstitüleri'nin sayısını arttırmamız lazım"


Köy Enstitüleri'nin Türkiye'de tarım ve eğitimin gelişmesinde önemli bir misyon üstlenmiş olduğunu belirten tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, “Bugün burada hem üreticileri, hem eğitimcileri hem de halkımızı görüyoruz. Dolayısıyla da böyle bir projede en azından insanlara Köy Enstitüleri'nin neler yaptığından bahsediyoruz. Burada tohum merkeziyle, tohum okuluyla, müzesiyle ve uygulamalı alanıyla, tohumun toprakla buluşmasının uygulanabilirliğini göstermiş oluyoruz. Bu nedenle, Efes Tarlası Yaşam Köyü'nün sayılarını arttırmamız ve Türkiye'nin tüm bölgelerinde bu tarz projeleri yaygınlaştırmamız çok önemli olur” diye konuştu.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

Köy Enstitüleri'nin 82. kuruluş yıl dönümü Selçuk'ta kutlandı - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Yerel Yönetimler

"100. yılın Işığında Atatürk'ün Gölgesinde" fotoğraf sergisi Selçuk'ta

Selçuk Efes Kent Belleği’nin uzun yıllar süren çalışmalar sonucu dijital ortama aktardığı, Atatürk’ün Efes Selçuk’a gelişlerinde çekilen fotoğraflar ve kentte gerçekleşen mi(...)

Haberi İncele
Yerel Yönetimler

"İzmir, Türkiye'ye ilham verecek, örnek olacak."

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in “Başka Bir Tarım Mümkün” politikası doğrultusunda çalışmalarını artırarak sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi çiftçil(...)

Haberi İncele
Yerel Yönetimler

“Bir mucizeyi gerçekleştiriyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin belediye personeli ve dar gelirli aileler için uygulamaya koyduğu 546 dairelik toplu konut projesinin temeli atıldı. Temel atma töreninde konuşan Başkan Tu(...)

Haberi İncele
Yerel Yönetimler

“Bisiklet bizden, gezmesi sizden” uygulamasına büyük ilgi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kentteki bisiklet kullanımını artırmak hedefiyle çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Bisiklet bizden,(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Yerel Yönetimler

Yörük Türkmenleri Bornova'da

Ege Bölgesi Yörük Türkmenleri Bornova'da buluştu.  Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ tarafından düzenlenen etkinlikte 4 dernek 28 federasyon katıldı. (...)

Haberi İncele
Yerel Yönetimler

Yemyeşil Ulukent

Baharın gelmesiyle birlikte çalışmalarına hız veren Menemen Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Ulukent bölgesine birçok farklı türden oluşan 328 ağaç dikimi gerçekl(...)

Haberi İncele
Yerel Yönetimler

Türkiye’de ilk ve tek Gençlik Belediyesi İzmir’de kuruluyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Gençlerin İzmir’i: Bugünün Paydaşları” programına ev sahipliği yaparak gençlik vizyonu ve projelerini anlattı. Türkiye’de il(...)

Haberi İncele
Yerel Yönetimler

Soyer'den millet bahçesi için yıkımlara tepki: "Yargı süreci devam ediyor"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bergama’da millet bahçesi projesi çerçevesinde iş yerlerinde yıkımların başlamasına tepki göstererek, dava sürecinin devam ettiğin(...)

Haberi İncele
-