×

"İzmir, Türkiye'ye ilham verecek, örnek olacak."

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in “Başka Bir Tarım Mümkün” politikası doğrultusunda çalışmalarını artırarak sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi çiftçilerin yoğun bir şekilde kullandığı ve Beydağ ile Ödemiş’i bağlayan 6 bin 750 metrelik asfalt çalışmasını tamamladı. Başkan Tunç Soyer, asfalt serimiyle konforlu ulaşıma kavuşan üreticilerle Beydağ'da buluştu. Ovacık Yaylası'ndaki buluşmaya Başkan Soyer ile İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar ile eşi Filiz Yılmazlar, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, kooperatif başkanları ile ortakları, üreticiler, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, muhtarlar, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri katıldı.


Soyer: “Tarım küçük üreticinin ayakta tutması gereken bir sektördür”


Başkan Soyer, “Neden başka bir tarım diyoruz? Tarım, küçük üreticinin, aile çiftçiliğinin ayakta tutması gereken bir sektördür. Tarım eğer büyük şirketlerin, büyük sanayi kuruluşlarının el attığı sektör olursa küçük üretici yok olur. İşte o zaman Tarım Bakanı gider Venezuela'da tarım arazisi kiralar, bir gün köylünün sütünü artık almıyoruz derler, İşte o zaman biz küçük üreticiyi toprağını terk etmiş, köyünü bırakmış, şehirde ucuz iş gücü haline gelmiş ya da işsiz ordusuna katılmış gençlerin çocukların geleceğinden umutsuz yoksullaşmış köylüler haline geliriz” dedi.


“Yoksulluk kader değil”


Yoksullaşmayı kimsenin hak etmediğini belirten Başkan Soyer, “Bu topraklar hepimizin refahını artırmaya yeter. Ama yetmiyor şu anda. Tarıma ithalatı soktular. Sen kestane hasadı yaparken Çin'den kestane ithal etti bu hükümet. Onun için 'Başka Bir Tarım Mümkün' diyoruz. Yaşadığımız bu yoksulluk kader değil. Buna razı değiliz ve teslim olmayacağız. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak kaynaklarımızı önce başka bir tarımdan yana kullanıyoruz. Üreticimizi doyuracak politika kuruyoruz. Biz üretmeye devam edeceğiz. Üreticinin yanında durmaya devam edeceğiz. Türkiye'ye ilham vereceğiz, örnek olacağız. Az önce bir arkadaşımız ürettiğimizi satamıyoruz dedi. Bütün barbunyanızı almayı taahhüt ediyorum. Hem de pazarda sattığınız fiyatın üstüne almayı taahhüt ediyorum. Sütte bunu yaptık ve hükümet bizim açıkladığımız fiyatı açıklamak zorunda kaldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin 81 vilayetinden biridir ama o Tarım Bakanlığı'nın tarım politikalarını çiftçinin istediği şekilde hayata geçirmesi için düzenlemeleri yapmayı bilir. Bu sahipsizliğe, düzensizliğe, vatandaşı terk etmişliğe en azından İzmir'de biz rıza göstermiyoruz. Kimse enseyi karartmasın” dedi.


“Turizmi de canlandıracağız”


Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, “Bugün Ovacık'ta bir tarih yazılıyor. ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ diyerek yola çıkan, üretici dostu Tunç Soyer'e çok büyük teşekkür ediyorum. Hedefimiz buradaki turizmi de canlandıracağız” dedi. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Burada yapılan hizmetleri herkesi görüyor. Sesimize ses verdiniz, hizmetlerimizde öncü oldunuz. Başkanımız Tunç Soyer'e ve ekiplerine tarımın başka türlü olabileceğini gösterdiği için teşekkür ediyoruz” dedi.


Üreticiden yol teşekkürü


Üretici Metin Görgeç, “Başka Bir Tarım Mümkün sloganıyla yapılan yatırımlar için halkımız adına teşekkür ederim. Bizim olmazsa olmazımız yol. Yolumuz çok güzel oldu, tozdan kurtulduk” dedi ve ürettikleri ürünlerinin alımı için Başkan Tunç Soyer'den destek talep etti. Üretici Murat Özcan, “Biz üreticiler olarak yaptığınız yatırım ve hizmetlerden dolayı çok teşekkür ediyoruz. 4-5 ilçenin merkezi burası çok kıymetli. Yaptığınız işlerden dolayı çok teşekkürler” dedi.


Başkan Tunç Soyer çilek topladı


Başkan Tunç Soyer, Beydağ'da tarlaları ziyaret ederek küçük üreticilerle bir araya geldi. Sorunları dileyen Başkan Soyer, Ovacık Yaylası'nda 9 yaşındaki Gülden Koçak ile çilek topladı.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

"İzmir, Türkiye'ye ilham verecek, örnek olacak." - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Yerel Yönetimler

"100. yılın Işığında Atatürk'ün Gölgesinde" fotoğraf sergisi Selçuk'ta

Selçuk Efes Kent Belleği’nin uzun yıllar süren çalışmalar sonucu dijital ortama aktardığı, Atatürk’ün Efes Selçuk’a gelişlerinde çekilen fotoğraflar ve kentte gerçekleşen mi(...)

Haberi İncele
Yerel Yönetimler

“Bir mucizeyi gerçekleştiriyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin belediye personeli ve dar gelirli aileler için uygulamaya koyduğu 546 dairelik toplu konut projesinin temeli atıldı. Temel atma töreninde konuşan Başkan Tu(...)

Haberi İncele
Yerel Yönetimler

“Bisiklet bizden, gezmesi sizden” uygulamasına büyük ilgi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kentteki bisiklet kullanımını artırmak hedefiyle çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Bisiklet bizden,(...)

Haberi İncele
Yerel Yönetimler

Adalet ve Manavkuyu planlarında son viraj dönüldü

Bayraklı Belediyesinin, Adalet ve Manavkuyu Mahallelerindeki 80 hektarlık alanı kapsayan Revizyon İmar Planları çalışmalarında bir viraj daha dönüldü, son imzalar da atıldı. (...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Yerel Yönetimler

Yörük Türkmenleri Bornova'da

Ege Bölgesi Yörük Türkmenleri Bornova'da buluştu.  Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ tarafından düzenlenen etkinlikte 4 dernek 28 federasyon katıldı. (...)

Haberi İncele
Yerel Yönetimler

Yemyeşil Ulukent

Baharın gelmesiyle birlikte çalışmalarına hız veren Menemen Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Ulukent bölgesine birçok farklı türden oluşan 328 ağaç dikimi gerçekl(...)

Haberi İncele
Yerel Yönetimler

Türkiye’de ilk ve tek Gençlik Belediyesi İzmir’de kuruluyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Gençlerin İzmir’i: Bugünün Paydaşları” programına ev sahipliği yaparak gençlik vizyonu ve projelerini anlattı. Türkiye’de il(...)

Haberi İncele
Yerel Yönetimler

Soyer'den millet bahçesi için yıkımlara tepki: "Yargı süreci devam ediyor"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bergama’da millet bahçesi projesi çerçevesinde iş yerlerinde yıkımların başlamasına tepki göstererek, dava sürecinin devam ettiğin(...)

Haberi İncele
-