×

Sakızdan kolonya, ottan baklava yaptılar

İzmir'de düzenlenen Alaçatı Ot Festivalinde yöreye özgü mahsullerden yapılan farklı mamuller beğeniye sunulurken, sakız özünden yapılan doğal antiseptik kolonya ve otlu baklava ilgi odağı oldu.


İzmir'in Çeşme ilçesinde bu yıl 11. kez düzenlenen Alaçatı Ot Festivalinde yöreye özgü mahsullerden yapılan denenmemiş ürünler de görücüye çıktı. Türkiye'de yalnızca Çeşme'de yetişen sakız ağaçlarından elde edilen sakız özünün antiseptik özelliğini kullanan üreticiler, sakızlı kolonya yaptı.


Damla sakızdan kolonya ve yenebilir krem ürettiklerini söyleyen Çiğdem Tütüncüoğlu, “Bunların ne doğaya ne insana zararı var. Sakız ağacı, Çeşme'nin kendi mikroklimasında yetişen bir ağaç. Sakız ağacı başka bir yerde yetişmiyor. Sakızın tedavi edici özelliği de var. Leke giderici, kırışıklık giderici ve yaraları çok hızlı kapatma özelliği var. Sakızın içindeki antiseptik özelliği kullanarak kolonya yaptık. Sadece alkol ve sakız suyuyla yaptık kolonyayı. Pandemi döneminde ürettik. Sakız suyu da ürettik. Bunu da gastrit, ülser ve mide yanması gibi problemler yaşayan kişiler kullanıyor” dedi.


Otlu baklava,festivalin isminden esinlenerek baklavada fıstık veya ceviz yerine bölgede yetişen doğal otlardan kullandıklarını söyleyen Seher Çalı ise “Ispanak, dereotu gibi otlardan baklava yaptık. İnsanlar değişik şeyler yemeyi sevdiği için biz de otlu baklava yaptık. Çok hafif bir tatlı oldu. Hem hafif hem de otlu bir tatlı” diyerek otlu baklavanın çok ilgi gördüğünü söyledi.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

Sakızdan kolonya, ottan baklava yaptılar - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Kültür Sanat

“Biraz Gerçek Biraz Düş” sergisi açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Patoloji Uzmanı Dr. Latife Doğanay Çağlayan'ın “Biraz Gerçek Biraz Düş” Mikro Fotoğraf Üzerine Çizimler Sergisi Ahmed Adnan Saygu(...)

Haberi İncele
Kültür Sanat

“Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyası sürüyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in bilgiye erişimde fırsat eşitliği ilkesiyle başlattığı “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyası devam ediyor. İzmirliler kent g(...)

Haberi İncele
Kültür Sanat

100. yıla özel “İzmir Türküleri” albümü çıktı

İzmir’in kurtuluşunun 100. Yıl etkinlikleri tarihe iz bırakmayı sürdürüyor. 100. yıl anısına İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Sony Music Türkiye tarafından hazırlan(...)

Haberi İncele
Kültür Sanat

Akdeniz Sinemaları ikinci kez İzmir’de

Akdeniz ülkeleri sinemalarından 2021- 2022 yapımı 34 uzun metraj film Türkçe altyazılı gösterilecek. Vecdi Sayar’ın yönetmenliğinde düzenlenen İzmir Uluslararası Akdeniz Sinemalar(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Kültür Sanat

Selvitopu 'dan Ressam Meryem Hanıma Ziyaret

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, ilçeye bağlı Kavacık köyünde yaşayan ve engeline rağmen hayata sıkı sıkı tutunan Kavacıklı Ressam Meryem Düzgünkaya'yı evinde ziy(...)

Haberi İncele
Kültür Sanat

Seferihisar'ın turuncu Şenliği 22. kez başladı.

Seferihisar Mandalina Şenliği, 22. kez renkli görüntülerle başladı. Seferihisar Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde mandalina üreticileri için önemli projeler ortaya koydukların(...)

Haberi İncele
Kültür Sanat

Sanat rüzgarı köy tiyatroları ile esiyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in köy ve mahallelerinde 7’den 70’e gönüllü katılımcılardan oluşturulan amatör tiyatrolarla buluştu. Tarihi Havagazı Fab(...)

Haberi İncele
Kültür Sanat

Menemenli ustalar çömlek siparişlerine yetişemiyor

İzmir Menemenli çömlekçiler, hünerli elleri ile şekil verdikleri ürünleri için siparişlere yetişemiyor. Çömlek ustaları, Menemen Belediyesi tarafından yapılması (...)

Haberi İncele
-