×
Anasayfa Müze ve Sanat

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şehre hediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), sanata dair uzun soluklu bir hayalin gerçeğe dönüşmesidir. 2000 senesinde bir proje yarışmasıyla başlayan bu hayal, 27 Aralık 2008 tarihinde hayata geçirilmiştir.

Projenin müellifi mimar Tevfik Tozkoparan, şimdi hatıralarda kalan bir zamanların troleybüs garajı ve bakım atölyesini bir sanatsal aktiviteler merkezine çevirmeyi başarmış. Üstelik bunu yaparken de salt bir mimari unsur olarak yapının yerine İzmirlilerin hayat biçimlerine uygun özellikler kazandırmış.

29.500 m2 alana sahip olan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, içerisinde 1130 kişilik büyük salon, 244 kişilik küçük salon, 5 sergi salonu, açık alan etkinlerine de uyumlu yapısıyla Türkiye’nin en nitelikli sanat merkezlerinden birisidir. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, teknik ve akustik açıdan da Türkiye’nin en iyi sanat merkezidir. Akustik projesi Sidney Opera Evi ve Londra Kraliyet Opera Binası projelerini de tasarlayan ARUP şirketi tarafından gerçekleştirilmiştir.

27 Aralık 2008 tarihinde açılış üçlemesi konserleri ve İstanbul Modern Sergisi ile sanatseverlere merhaba diyen AASSM, o günden bu güne kadar her kesimin dikkatini çekebilecek etkinliklere ev sahipliği yapmıştır. Açılışından bugüne İzmir halkı tarafından programları beğeniyle takip edilen İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın haftalık konserleri, İzmir Opera Balesi'nin seçkin etkinlikleri ile İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın gerek ulusal gerekse uluslararası basında büyük ses getiren İzmir Avrupa Caz Festivali ve Uluslararası İzmir Festivali’nin etkinlikleri AASSM’ nin büyüleyici atmosferinde can bulmuştur.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi - Görüşlerinizi Bildirin

BÖLGE ÖZELLİKLERİ

 • Açık Alan
 • Otopark
 • ücretsiz

BÖLGE KONUMU

İZMİRİZ.BİZ

BENZERLERİ KEŞFEDİN

Müze ve Sanat
 • /5 Puan
 • 0 Yorumlar

Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi

Selçuk Yaşar Resim Müzesi, İzmir’de gezilmesi gereken müzelerden birisi olarak bizleri karşılıyor. İzmir’in Konak ilçesinde bulunan ve Alsancak Mahallesi’nde yer alan bu müzede pek çok resim sergil

Müze ve Sanat
 • /5 Puan
 • 0 Yorumlar

Vega Sanat Atölyesi

Vega Sanat Atölyesi, İzmir'de yer alan ve sanatın pek çok alanında eğitimler veren bir oldukça yararlı bir sanat merkezidir. Kadrosu sanata gönül vermiş ve eğitimin önemini çok iyi bilen bir ekipte

Müze ve Sanat
 • /5 Puan
 • 0 Yorumlar

Trio Sanat Kursu

İzmir’deki sanat eğitimini, alanlarında uzman eğitimcilerle profesyonel seviyeye çıkarmak hedefiyle kurulmuştur. T.C. MEB Özel Trio Sanat Kursu; 2005’ten bu yana deneyim ve tecrübesinin ışığında eğ

Müze ve Sanat
 • /5 Puan
 • 0 Yorumlar

Tiyatro Terminal

Tiyatro Terminal, 2012 senesi Ocak ayında kurulmuştur. Çok sesli bir yapıda örgütlenmeyi temel amacı olarak görür. Üretimde ortak aklın yaratımını önemser ve birliktelik duygusuyla hareket eder.

-