×
Anasayfa Deniz ve Plaj

Delikli Koy

İzmir tatilciler için en önemli merkezlerden biridir. Tatil deyince akla direk Çeşme, Çeşme deyince de akla Alaçatı gelmektedir. Alaçatı’yı özel kılan iki özellik söz konusudur, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri bu özellikler yılın neredeyse her ayı ziyaretçi akınına uğramasını sağlamaktadır. Alaçatı son yıllarda Bodrum ve Çeşmeyi sollamış ve en trend tatil mekanlarından biri haline gelmiştir. Bunun en önemli sebebi muhteşem plaj ve koylarıdır. Yazımızda size Alaçatı’da yer alan muhteşem bir koy olan Delikli Koy’dan bahsetmek istiyoruz. Alaçatı merkezine biraz uzak olan Delikli Koy sessizlik arayanlar için mükemmel bir lokasyondur.

Önceleri sadece Alaçatı yerlileri tarafından bilinen bu koy Alaçatı’nın kalabalıklaşması ve insanların daha sessiz yerler araması sırasında keşfedilmesine neden olmuştur. Alaçatı ve Çeşme’den uzaklaşmak istemeyen ancak denize girerken daha sessiz ve rahat bir ortam arayanlar için oldukça idealdir. Delikli koy sahip olduğu manzarasıyla insanın aklını başından almaktadır.

Delikli Koy Adını Nerden Alıyor?

Uzun yıllar hırçın dalgalara maruz kalmış kayalar muhteşem şekiller oluşturmuştur. Bu şekillerden biri olan denizin ortasında kalan bir kayanın içindeki delik, koya adını vermiştir. Bu delikli kaya ayrıca iki farklı koyu tam ortadan ikiye ayırmaktadır. Koya hâkim olan bir tepeden koya bakıldığında olabildiğinde mavi bir manzara bakılarak huzur hissedilmektedir.

Delikli Koy’un Özellikleri Nelerdir?

Bu koya gelenler tertemiz denizinde saatlerce yüzebilmektedir. Koy ince çakıl taşlarıyla kaplıdır. Güneşlenmek bu koyda oldukça keyiflidir, ayrıca koyda piknik yapmak ve mangal yakmak da mümkündür. Eğer denizde çok acıkanlardan biriyseniz yanınıza mangal almanız şiddetle önerilmektedir. Çünkü etrafınızdan gelen mükemmel kokular karşısında acıkmama şansınız bulunmamaktadır. Koy denize girmeyen ancak muhteşem manzara eşliğinde romantik yemekler yemek isteyenlere, muhteşem düğün fotoğrafları çekmek isteyenlere de yardımcı olmaktadır.

Bu koyu diğer koylardan ayıran en önemli özellik manzarasıdır, denizde turkuazın her tonunu görmek mümkündür. Ancak bazı kişiler tarafından bu koy çok beğenilmemektedir. Özellikle ince kum plajlardan hoşlananlar çakıl olan plajdan tat almayabilmektedir. Ayrıca diğer plajlara kıyasla suyu daha soğuk olabildiğinden aileler tarafından tercih edilmemektedir.

Özellikle kamp yapmayı sevenler tarafından tercih edilmektedir, genç ve entelektüel kesimden çok sayıda insanın muhakkak görmek istediği alanlar listesinden yer almaktadır. Bu koya erişmek için herhangi bir şehir içi hat bulunmamaktadır. Belli bir yere kadar şehir içi hatlarla giderek kalan 3,6 km yürümek gerekmektedir. Bu nedenle özel araçları olanlar tarafından daha fazla keşfedilen koylardan biridir.

Delikli Koy - Görüşlerinizi Bildirin

BÖLGE ÖZELLİKLERİ

 • Açık Alan
 • ücretsiz
 • Halk Plajı

BÖLGE KONUMU

İZMİRİZ.BİZ

BENZERLERİ KEŞFEDİN

Deniz ve Plaj
 • /5 Puan
 • 0 Yorumlar

Zigana Resort Alaçatı Plajı

Yazın denize girmekten hoşlananlar için plaj seçimi çok önemlidir. Havuza girmek de güzeldir ancak denizin tadı bir başkadır. Bu nedenle günübirlik deniz keyfi yapanlar ya da bir tatil yapmayı pla

Deniz ve Plaj
 • /5 Puan
 • 0 Yorumlar

Yassıca Ada

İzmir’de bulunan koy ve plajlar sadece ülkemizin değil dünyanın en güzel plajları arasında yer almaktadırlar. Yassıcaada da bu güzellikler arasında ön plana çıkanlar arasında bulunuyor. Yassıcaada

Deniz ve Plaj
 • /5 Puan
 • 0 Yorumlar

Yağcılar Plajı

İzmir’in Urla ilçesine bağlı olan yağcılar plajı en sık ziyaret edilen plajlar arasında yer almaktadır. İzmir’e 28 km uzaklıkta olması da ziyarete gelenlere çekici gelen özellikler arasında yer alm

Deniz ve Plaj
 • /5 Puan
 • 0 Yorumlar

Ürkmez Belediye Plajı

Ege Bölgesi, pek çok açıdan her mevsim turist akınına uğramaktadır. Yaz turizmi, kış turizmi, kültür turizmi ya da iş seyahatleri dolayısıyla çok fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Ege Böl

-