×

Yeni teknoloji sayesinde protez seçimini robot yapıyor

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ömer Selçuk Öçmen, diz ve kalça protezi ameliyatlarında kullanılan robotik cerrahi yönteminin cerrah ve hastalara önemli avantajlar sağladığını söyledi. Öçmen, yeni teknoloji sayesinde sistemin ameliyat sırasında cerraha, “En uygun protezi” önerdiğini, böylelikle yanılma payının çok azaldığını söyledi.


Türkiye'de son yıllarda diz ve kalça protezi ameliyatlarında kullanılan yeni robotik cerrahi, protez ameliyatı riskini klasik ameliyat yöntemine göre en aza indirirken, hastalar da operasyon sonrasında daha hızlı bir iyileşme sürecine giriyor. Özel Ata Sağlık Hastanesinde görevli Dr. Ömer Selçuk Öçmen, yeni geliştirilen ve bu konuda eğitimle ortopedi cerrahlar tarafından kullanılabilen cihazın hasta ve ameliyatı yapan doktor açısından önemli avantajlar sağladığını anlatan Op. Dr. Öçmen, “Hastanemizde uygun protez hastalarında robotik cerrahiyi kullanarak ameliyatları gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.


Robot, hasta için uygun protezi seçiyor


Klasik yöntemde gerçekleştirilen protez ameliyatlarında protez ölçüsünün mekanik bir alet yardımıyla alındığını ifade eden Dr. Öçmen, “Alınan bu ölçü birebir tutmayabilir. Böyle bir durumda protez boyunda bir değişikliğe gidilerek uygun ölçü bulunuyordu. Şu an kullandığımız robot teknolojisinde ise sistem ihtiyaç olan protezin ölçümünü yaparak, cerraha protez ölçüsünü veriyor. Sistem, “Hasta için şu numaralı protezin kullanılması uygundur” diyor. Burada hiç bir şaşma olmuyor. Sistem nasıl bir ölçü verdiyse ona uygun bir protezi yerleştiriyoruz. Öte yandan, araya koyduğumuz plastik parça, yani eklemde yükü taşıyan ve hareketi sağlayan malzemenin ölçüsünü yine protez yardımı ile birebir alabiliyoruz. Klasik yöntemde ise bu ölçü deneme yanılma yoluyla bakılıyordu. Robotik sistem ameliyata başlamadan, kesileri yapmadan bize gerekli olan protez ölçüsünü veriyor ve tüm cerrahi süreç cerrahın kontrolünde robotun yardımıyla tamamlanıyor” diye konuştu.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

Yeni teknoloji sayesinde protez seçimini robot yapıyor - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-