×

Selanik-İzmir arası seferler başladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’de turizmi geliştirmek için yaptığı önemli girişimlerin ardından kent için tarihi bir adım daha atıldı. 2011’den beri gündemde olan ancak bir türlü yapılamayan Selanik-İzmir arasındaki feribot seferleri başladı. Bugün "Smyrna di Levante" adlı ilk ropax (araç ve yolcu taşıyan gemi) İzmir Limanı'na ulaştı. Gemide yapılan basın toplantısında İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Yunanistan merkezli gemi firması sahibi George Theodosis, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Despoina Balkiza, sektör temsilcileri, yurt içi ve yurt dışından konuklar katıldı.


“Hepsi bütünün birer parçaları”


İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Selanik-İzmir seferlerinin başlıyor olması çok önemli. Ama buraya gelinceye kadar başka şeyler de yapıldı. Başkanımız Tunç Soyer’in İzmir’in turizmini canlandırmak için yaptığı girişimler, kruvaziyer turların ve bu yaz Midilli-İzmir seferlerinin yeniden başlaması bütünün birer parçaları. Hepsi İzmir’i bir dünya kenti yapma hedefine hizmet ediyor. Turizm de bunların bir parçası. Bu gemi hem tır hem araç hem yolcu taşıyacak. Karşılıklı seferler olacak. Bu Türk ve Yunan halklarının arasındaki ilişkiyi, hem turizmi hem ticareti güçlendirecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda yapılan her türlü projenin destekçisiyiz. Hayırlı olsun diyorum” dedi.


“Emek verenleri kutlamak istiyorum”


Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise önemli bir gün olduğuna dikkat çekerek “Bu limanın bu şekilde değerlendirilmesi, iki ülke arasındaki bir köprünün kurulması çok önemli. Bu işe emek verenleri kutlamak istiyorum. Kentimize çok güzel bir hizmet oldu” dedi.


Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, “İzmir doğunun en batısı batının da en doğusunda olan bir şehirdir. Selanik ve İzmir’i birleştirdiğimizde Avrupa’ya çok daha yakın bir hale gelmiş oluyoruz. Bu hattı açtığımız zaman iki kültürü, iki ülkeyi de birleştirmiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.


İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu da ortak aklın harekete geçirildiği bir proje olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Bu hattı yaşatmak bizim elimizde. Sürdürülebilir başarı için bir arada daha sıkı olmak durumundayız. Sektör temsilcilerinin bu hatta ciddi destek vermesini bekliyorum.”

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

Selanik-İzmir arası seferler başladı - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-