×

Seferihisar Yeşilleniyor

Seferihisar’ın Doğanbey mevkisinde 2009 yılında çıkan orman yangınında 1090 hektarlık orman alanı zarar görmüştü. Orman Bölge Müdürlüğünün yaptığı planlı çalışmalar sonucunda Doğanbey mevkisindeki yangının izleri silindi ve bölge yeniden ağaçlarla süslendirildi. Sistemli olarak yapılan yeniden ağaçlandırma çalışmalarında şuana kadar 800 bin fidan dikilerek yanan alan tamamen yeşillendirildi.


Orman Bölge Müdürlüğü’ne çalışmalarından dolayı teşekkür eden AK Parti Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydın, “2009 yılında bölgemizi ve ülkemizi üzen çok büyük bir orman yangını yaşadık. O yangında 1090 hektar ormanımızı kaybettik. İzmir Orman Bölge Müdürlüğümüz yangın anından bu güne kadar sistemli bir çalışma yürüttü ve yangında zarar gören ormanımız tekrar ağaçlandırılarak yeşillendirildi. Dünyanın, ülkemizin ciğerleri olan ormanlarımız bizim için çok önemli. Maalesef hemen her sene yaşanan orman yangınlarında pek çok ormanımız zarar görüyor. Orman Genel Müdürlüğümüz ve Orman Bölge Müdürlüklerimiz bu yangınların önlenmesi için özveriyle çalışıyor. Ben o günden bu güne kadar ormanlarımızın korunmasında ve yeniden yeşertilmesinde emeği olan tüm orman işçilerimize ve Orman Bölge Müdürlüğü çalışanlarımıza ve Seferihisar Orman İşletme Şefliğimize teşekkür ediyorum. Ağaçları, ormanları nasıl kurtarabilirim çabası içerisinde hayatını kaybetmiş, tıpkı Çanakkale'de kendini bu aziz millete adamış şehitlerimiz gibi şehitlik mertebesine yüksekmiş bütün kardeşlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla yâd ediyorum” diye konuştu.


Seferihisar Orman İşletme Şefliği’nin ilçede etkin olarak çalışmalar yürüttüğünü dile getiren Başkan Aydın, “Orman İşletme Şefliğimiz ilçemizdeki orman arazilerinin korunması, zarar gören ormanlarımızın yeniden yeşillendirilmesi ve yeni ormanlar oluşturulması için pek çok çalışma yürütüyor. Doğanbey Tatbikat alanında 2020 yılında gerçekleşen yangında 52 hektar orman arazimiz zarar görmüştü bu alan da en hızlı şekilde yeniden ağaçlandırıldı ve 78 bin fidan dikimi yapıldı. Bu yıl yine ilçemize Seferihisar Cumhuriyet Başsavcılığı ile birlikte Adalet Ormanı kazandırıldı. Bu çalışmada da 3 hektar alana 4500 fidan dikimi yapıldı” ifadelerini kullandı.


Yangın sonrasında akıllarda oluşan yanılgının düzeltilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Aydın, “Bu özverili çalışmalarla bugün tekrar yeşeren ormanlarımız, yangınlar ardından konuşulan yanılgılara en güzel cevap oluyor. Doğanbey yangının arkasından da pek çok yerde olduğu gibi yanan alanların imara açılacağı, otel yapılacağı gibi söylentiler olmuştu. Bu konu kanunla hukukla sabittir, Anayasa’nın 169. Maddesinde de söylendiği gibi orman arazileri yangın sonrasında hiçbir faaliyete konu edilmeksizin ağaçlandırılır. Orman arazileri yangın sonrasında dahi imara açılmaz yeniden yeşillendirme çalışması yapılır. Bu hem bizim için hem vatandaşımız için hassas bir nokta” diye konuştu.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

Seferihisar Yeşilleniyor - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-