×

Öğrenciler benzer isimli okullar nedeniyle sınav yerini karıştırdı

 İzmir'de Milli Savunma Üniversitesi Asker Öğrenci Belirleme Sınavı heyecanı yaşandı. Yaklaşık 1,5 kilometre mesafede benzer isimde başka bir okulun bulunması sebebiyle bazı adaylar sınav yerini karıştırdı. Kapılar kapandıktan sonra gelen adaylardan Furkan Güven, “Aynı isimde olan bir okul daha var, beni oraya gönderdiler. Burayı çok zor buldum. Geldim ama yetişemedim” dedi.


Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2022-MSÜ) saat 10.15 itibariyle başladı. Tüm yurtta 400 bini aşkın adayın katılımıyla düzenlenen sınav, İzmir'de de gerçekleştirildi. Konak ilçesinde bulunan Cumhuriyet Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen sınava girecek olan bazı adaylar, benzer isimde başka bir okulun bulunmasından dolayı okulları karıştırdı. Sınavın düzenlendiği Cumhuriyet Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yerine yaklaşık 1.5 kilometre uzaklıktaki Alsancak Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine giden adaylar, apar topar sınavın düzenlendiği okula geldi. Saat 10.00'da kapıların kapandığı sınava bazı adaylar yetişebilirken, bazıları ise birkaç dakikayla sınavı kaçırdı.


“Ağlasam mı gülsem mi bilemiyorum”


Sınava yetişmeyen adaylardan Furkan Güven, kapıda birkaç dakika görevlilerle konuşsa da çabası sonuç vermedi. Furkan Güven, “Senenin başından beri bu sınava hazırlanıyordum. Aynı isimde olan bir okul daha var, beni oraya gönderdiler. Ağlasam mı gülsem mi bilemiyorum. Kime sorduysam diğer okulu gösterdiler. Burayı çok zor buldum. Geldim ama yetişemedim” dedi.


Çocuklarını sınava getiren bazı veliler ise yakınlarda benzer isimde başka bir okulun bulunmasından dolayı karışıklık yaşadıklarını söyledi. Navigasyonun kendilerini diğer okula yönlendirdiğini belirten veliler, “Aynı isimden iki tane okul var. Orada birkaç tane öğrenci bekliyordu. Bir vatandaşa sorunca biz buraya gelebildik. Çocuğum 5 kilometreyi koşa koşa sınava girdi. Bu kadar efor sarf ederek sınava yetişen biriyle başka biri bir olur mu? Nefes nefese sınava girdi. Çok büyük yanlışlıklar var” dedi.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

Öğrenciler benzer isimli okullar nedeniyle sınav yerini karıştırdı - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-