×

O paylaşımlara tıklayan risk altında

Son günlerde artan telefon alım satımlarında, sosyal medya, kredi kartı kopyalama ya da e-posta gibi yollarla, daha birçok nitelikli dolandırıcılık yöntemleri ile vatandaşlar olumsuz etkileniyor. Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer) İzmir Şubesi’nin gelen şikayetler arasında sosyal medya üzerinden gelen dolandırıcılıklar ilk sırada yer alıyor. Derneğin yönetim kurulu üyesi Emin Tamer Gören, “sosyal medyada ‘tıkla burcunun özelliklerini öğren’ gibi paylaşımlar ile tüketicilerin herhangi bir siteye haftalık/aylık abonelik yapıldığını görüyoruz” dedi.


HESAPTAN 250 BİN TL ÇALINDI


Kendilerini polis, hakim, savcı olarak tanıtıp tüketiciler üzerinde otorite kurmak suretiyle banka hesaplarından terör örgütlerinin hesaplarına transfer yapıldığını söyleyen Gören, bankadan aranmış izlenimi verilerek, kredi kartı aidatı ya da sigorta ücretinin iadesini sağlamak istediklerini söyleyerek veya hesaplarda şüpheli işlem tespit edildiği belirtilerek, hesapların dondurulması veya bloke edilmesi için kişisel bilgilerin ya da banka şifrelerinin istenilmesi veya sesli yanıt sistemine yönlendirmek suretiyle tuşlanması sonucu bilgileri ele geçirilerek hesapların boşaltılması sağlanıyor” dedi. Gören ayrıca, bir tüketicinin İzmir Kitap Fuarında TükoDer standına gelerek bu yöntemle hesabından 250.000 TL’nin çalındığını ifade etti.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

O paylaşımlara tıklayan risk altında - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-