×

Neştersiz kalp tamiri

Kalp kapağındaki kaçak nedeniyle kalp yetmezliği yaşayan ve bu nedenle kalp fonksiyonları ameliyat olamayacak derecede bozulan 69 yaşındaki Zafer Engürlü'nün kalp kapağı, vücuduna neşter değmeden tamir edildi. Kasığından girilen Zafer Engürlü'nün kalp kapak uçlarındaki kaçak, mitraclip adı verilen yöntemle mandallandı.


İzmir'de yaşayan Zafer Engürlü'nün (69), nefes alamama ve kalp yetersizliği atakları şikayetiyle yapılan tetkiklerinde, kalp fonksiyonlarının yüzde 20'ye gerilediği, mitral kalp kapağında ileri derecede yetersizlik olduğu, her iki akciğerinde kalp yetersizliğine bağı su toplandığı ve bu nedenle nefes almakta ciddi güçlük çektiği görüldü. Kalp kasında da zayıflık olduğu da anlaşılan Engürlü'nün kalp kasını güçlendirmek için öncelikle üç odacıklı kalp pili takıldı.


Mitral kalp kapağında kaçak olduğu anlaşıldı


Geçirdiği operasyon sonrası nefes darlığı ve bayılma atakları gerileyen Zafer Engürlü'nün efor sarf ettiğinde nefes alamama problemleri ise devam ediyordu. Kalbindeki mitral kalp kapağında kaçak olduğu ortaya çıkan Engürlü'nün yaşının ilerlemiş olması nedeniyle açık ameliyatın oldukça riskli olduğunu belirten Medicana International İzmir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Akar Yılmaz, “Bu nedenle az sayıda merkezde yapılan bir yöntemle, mitraclip denilen kalp kapağının mandallama yöntemi ile tamir edilmesine karar verdik. Mitraclip yöntemi kasıktan girilerek tamamen kapalı olarak kalbin solunda bulunan mitral kapağa kateter ile erişilmesi ve kapak uçlarında kaçak yapan bölgenin birbirine mandallanması işlemidir” diye konuştu.


Kalp kaçağı tamamen kayboldu


Mitral kapak yetersizliğinde ameliyat olamayacak derecede kalp fonksiyonları bozuk olan, kalp hastalığına ek başka hastalıkları da bulunan, ileri yaş hastalarda mitraclip yönteminin uygulanabildiği ifade eden Doç. Dr. Yılmaz, “Yöntem, bu hastalarda hayat kurtarıcı olmaktadır. Hastamızın mitraclip yöntemi ile tedavi edildikten sonra kapak kaçağı tamamen kayboldu” dedi.


Zafer Engürlü ise operasyonun ardından nefes darlığı şikayetinin ortadan kalktığını, önceleri yatakta düz yatarken zorlandığını; ancak bu şikayetinin de yok olduğunu ifade etti

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

Neştersiz kalp tamiri - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-