×

Menemen’e AB standartlarında et tesisi


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Menemen ve çevresindeki hayvancılığın kalkınmasında öncü olacak 20 milyon liralık Türkelli mezbahasını İzmir’in çobanlarıyla açtı. Avrupa Birliği standartlarındaki tesiste günde 50 büyükbaş ve 100 küçükbaş hayvan kesimi yapılabilecek. Açılışta konuşan Başkan Soyer, tarım politikalarını eleştirerek, “Kendi kendine yetebilen bir ülkeyken tahıl koridorundan gelen gemiye sevinir olduk” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün" vizyonu doğrultusunda Menemen Türkelli'de Avrupa Birliği standartlarında kurulan modern mezbahanın açılışı yapıldı. Bölgedeki kırsal kalkınmaya katkı sağlayacak mezbaha, Menemen’in yanı sıra Aliağa, Foça ve Karşıyaka ilçelerine de hizmet verecek.
Menemen Mezbahası’nın açılış törenine Başkan Tunç Soyer’i 15’in üzerinde çoban karşıladı. Törene İzmir Köy Koop. Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer ve kooperatif başkanları, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı ve belediye bürokratları, CHP’li ilçe başkanları, oda, dernek ve kooperatif başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar, çiftçiler, çobanlar ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“Ekonominin önünü açacak tek reçete tarımdır”

Açılış töreninde konuşan Başkan Soyer, “Bu memlekette tarım ekonomimizin önünü açabilecek, yoksulluğun belini kırabilecek, hayat pahalılığını bitirecek tek reçetedir. Tarımdan başka bu memleketi düze çıkartacak başka gücümüz yok. Peki nasıl bir tarım? Sadece büyük üretim yapan büyük fabrikaların, sanayilerin yaptığı tarım mı? Tam tersine küçük üreticinin çiftçinin, köylünün yaptığı tarım da bu memlekete nefes aldıracaktır” diye konuştu.
“Tahıl koridorundan geçen gemiye sevinir olduk”
Mustafa Kemal Atatürk’ün İktisat Kongresi’nde aldığı kararları hatırlatan Başkan Soyer, “Kendi kendine yeten bir ülke ancak bağımsız, özgür olabilir. Özgürlüğün de bağımsızlığın da teminatı budur. Bir zamanlar dünyanın kendi kendine yeten 7 ekonomisinden biriydik. Yerli ve milli hamasetini hiç durmaksızın sürdürenler, bizi hangi noktaya getirdiler? Bugün Ukrayna Rusya savaşı nedeniyle açılan tahıl koridorundan geçen gemiye sevinir olduk. Bizim büyüklerimiz başarıyor diyoruz. Biz üretiyorduk o tahılları. Kimseye muhtaç değildik. O tahılları bu memleketin topraklarında bu memleketin çalışkan köylüsü üretiyordu. Yok öyle yağma. Bu hikaye bir kader de değil, mecburiyet de değil. O toprak da güneş de su da orada duruyor. İklim krizine rağmen hala üretim yapmak mümkün. Bütün bunları yapacağız” dedi.

“Başka bir Türkiye’yi birlikte kuracağız”

Türkiye’nin ilk çoban haritasının öneminden söz eden Başkan Soyer, kırdan kente göçü engellemek için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Başkan Soyer, “Bütün dengeyi bozdular. Bütün bu yoksuzluğu, açlığı, işsizliği başımıza musallat ettiler. Ama göreceksiniz; başka bir tarım mümkün, başka bir Türkiye mümkün onu da birlikte kuracağız göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

“Sizin derdinize derman olan bir belediyeniz var”

Başkan Soyer, “Yarımada’daki, Ödemiş’teki mezbahamızı yeniledik. Bergama’da, Kiraz’da, Tire’de mezbahalarımızı yaptık. Ve şimdi Türkelli’yi açtık. Bizim hayvancılığa, tarıma vereceğimiz desteğin en fazlası neyse onu yapmaya gayret ediyoruz. Bayındır Süt İşleme Tesisi’ni tamamladık .Çok yakında açmaya hazırlanıyoruz. Günde ortalama 100 ton süt işleyeceğiz. 200 tona da çıkacak kapasitemiz var. Devlet, kamu giderek bu işlerden çekilirken biz belediye olarak niye giriyoruz? Çünkü kamunun hakkını savunacak devlet kalmadı. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi sonuna kadar üreticinin yanında olmaya devam edecek. Sizin yüzünüzün gülmesi bizim için en kıymetli hedeftir. Sizin derdinizle dertlenen ve sizin derdinize derman olan bir belediyeniz var. Tarım bizim en büyük önceliğimiz. Başka çaremiz yok. Hiç kimsenin endişesi olmasın sonuna kadar yepyeni bir ülkeyi birlikte kuracağız. Bir şey değişecek her şey değişecek” diye konuştu.

“Tunç başkan son imdat çığlığımıza yetişti”

Üretici Ahmet Utku Asman ise, “Bizim sesimizi burada duyurduğu için sayın başkanımıza teşekkür ediyorum. Tunç başkanımız, başka bir tarım mümkün diyerek çıktığı bu yolda, bize de yaptığımız işin ne kadar kıymetli olduğunu gösterdi. Bu bizim için çok değerli, çok kıymetli. Bu yolda sesimiz, nefesimiz kesilmek üzereyken başkanımız son bir imdat çağrımıza yetişti. İyi ki varsınız başkanım. Sayenizde küçük üretici nefes aldı” şeklinde konuştu.

AB standartlarında mezbaha


“Gıda Hijyeni ve Hayvansal Gıdalar için Özel Hijyen Kuralları” yönetmeliklerine uygun olarak yapımı tamamlanan tesis yaklaşık 20 milyon liralık yatırıma mal oldu. İki katlı tesisin alt katında kesimhane, üst katında ise idari binalar ve kesim izleme salonu yer alıyor. Günde 50 büyükbaş ve 100 küçükbaş hayvan kesim kapasitesine sahip tesislerdeki soğuk hava depoları, İzmir dışı et tedariki düşünülerek geniş tutuldu. Soğuk hava depolarında aynı zamanda 50 büyükbaş ve 100 küçükbaş hayvanın karkası soğutulabilecek. El temasını ortadan kaldıran sistemle çalışacak tesiste kesimden karkasın tartıldığı ana kadar her süreç kamerayla izleniyor.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

Menemen’e AB standartlarında et tesisi - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-