×

Karşıyaka Yörük Festivali Kutlandı

Karşıyaka Belediyesi, Ege Bölgesi İzmir Yörük Türkmen Federasyonu ile düzenlenen ‘’Uluslararası Karşıyaka Yörük Festivali’nin son günü de aynı heyecan ve coşkuyla kutlandı.


Çeşitli etkinliklerle ilk günü geride bırakan Uluslararası Karşıyaka Yörük Festivali’nin son gün programında Karşıyaka’da İzban Durağı önünde buluşan katılımcılar davul zurna çalarak Karşıyaka İskeleye kadar yürüdüler. Halk alkışlarla eşlik etti. Yörükler yürüyüş esnasında halk oyunu oynadılar.


Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, festivalde yaptığı konuşma esnasında şu sözleri söyledi: ‘’ Kültürüyle, türküsüyle, aşıyla ve işiyle tarih boyunca gösterdiği onurlu duruşlarıyla, Anadolu aydınlanmasının simgesine dönüşen Yörüklere selam olsun. Tarih boyunca bu coğrafyada doğada barışık, insanla dost olarak konar göçer olarak yaşadı bu Yörükler. Geleceğimizin temel taşı oldular. Büyük mücadelede yürüyüşümüze esin kaynağı oldular. Cumhuriyetimizin 100.yılını kutlamaya hazırlanırken, bütün bunları hatırlamak ve hatırlatmakla görevliyiz. Bu topraklarda kültür ve uygarlık varsa bunun en önemli beslenme kaynağı Yörüklerdir. Karşıyaka’nın insana, doğaya, tarihe ve yarınlara dair duruşunu bir kez daha göstereceğiz. Atalarımızın bıraktığı mirasa yılmadan sahip çıkacağız. Yaptığımız etkinliğe emek veren dernek başkanlarımızı kutluyorum, herkese çok teşekkür ediyorum.’’ diyerek sözlerini tamamladı.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

Karşıyaka Yörük Festivali Kutlandı - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-