×

Karşıyaka'ya 'Kent Ormanı' kuruluyor

Geleceğe iz bırakacak bir projeyi yaşama geçirdiklerini vurgulayan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, "Karşıyaka'mızın mavisini yeşille kucaklaştıracak, gelecek nesillere eşsiz nitelikte bir orman armağan edeceğiz. Ekolojinin, ekonomiye yenilmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Yamanlar Dağı eteklerindeki 231 bin 905 metrekare arazi üzerinde oluşturulan ve ilçenin kara tarafını adeta yeşil bir denize kavuşturacak olan Kent Ormanı'nın yapımına geçtiğimiz yıl başlandı. Bugüne kadar alana çınar, dişbudak, ıhlamur, servi, iğde, zakkum, ahlat, kızılçam, salkım söğüt, menengiç, yalancı akasya, alıç, defne, kızılcık, çitlembik, mahlep, keçiboynuzu, kuşburnu, zeytin, mersin, ceviz ve meşe türlerinden binlerce fidan dikildi. Kızılçam ve dişbudak fidanları ile 'kereste ormanı', mahlep fidanları ile 'tıbbi aromatik bitki ormanı', zeytin ve ceviz gibi fidanlarla da 'gıda ormanı' bölümleri oluşturuldu. Ayrıca, servi fidanları ile yangına dayanım hattı tasarlandı.

TOPRAK ZENGİNLEŞTİ

Araziye Yamanlar Dağı'ndan orman toprağı getirilerek, mevcut toprağı zenginleştirmek ve bitkilerin adaptasyonunu hızlandırmak için kullanıldı. Orman içerisinde bir de 'kompost alanı' oluşturuldu. Kentteki parklardan toplanan bitki ve dal atıkları burada komposta dönüştürülmeye ve organik gübreyle birleştirilerek fidanlara uygulanmaya başlandı. Aynı zamanda, bitkilerin hızlı şekilde gelişmesini desteklemek için mikoriza mantarı uygulaması da yapıldı.

SÜNGER KENT MODELİ

İklim krizine ve en tehlikeli sonuçlarından biri olan kuraklığa karşı alınan önlemler çerçevesinde de yağmur suyu hasadı ve toprak onarımı için 127 su tutucu hendek, 115 hilal ve 10 bent kuruldu. Sünger kent modeli üzerinden tasarlanan sistem sayesinde yağmur sularının toprak tarafından tutulması ve yeraltı rezervlerine ulaşması sağlanırken, aşırı yağışlarda yaşanabilecek taşkınların da önlenmesi amaçlandı. Tüm bu düzenlemeler, 5 yıl sonra ormanın kendi kendine yetebilecek hale gelmesi planlanarak gerçekleştirildi.

Macera rotası adı altında yürüyüş yollarının da açıldığı Kent Ormanı'nda yaz dönemi nedeniyle ağaçlandırma çalışmalarına ara verilirken, eylül ayı sonrasında yeniden fidan dikimine başlanacak ve arazinin tamamı ağaçlarla kaplanacak.

KENT VE DOĞA UYUMU

Binlerce ağacı barındıracak Kent Ormanı projesinin, iklim değişikliğine karşı şehir ve doğa uyumlaması planlanarak yapıldığına dikkat çeken Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, "Yeşilin her tonunun coşkuyla filizlendiği, mavinin en güzel tonlarının toprakla, yaşamla ve yeşille kucaklaştığı Karşıyaka'mızda eşsiz bir projeyi yaşama geçiriyoruz. Orman derken, sadece ağaçlandırma yapmıyoruz. Buradaki toprağı onararak ve suyu tutarak buradaki yaşamın canlanmasını sağlıyoruz. Daha önce ağaçsız ve kayalık bir bölge olan arazide kurduğumuz ormanla; kentsel ısı adası etkisini azaltmaya ve iklim kriziyle mücadeleye de önemli katkılar sunacağız. Uzun soluklu bir yatırım olan Kent Ormanı'nın önemi gelecek yıllarda çok daha iyi anlaşılacak ve çocuklarımız için yaşamsal değere sahip çok kıymetli bir miras olacaktır. Ekolojinin, ekonomiye yenilmesine izin vermeyeceğiz. Vatandaşlarımızdan aldığımız güçle, Karşıyaka'mızı geleceğe hazırlamak için öncü projelere imza atmaya devam edeceğiz" dedi.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

Karşıyaka'ya 'Kent Ormanı' kuruluyor - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-