×

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım


Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Romanya’dan kadınlara da umut oldu. İzmir Valiliği’nin koordinasyonunda, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) ile Ege İş Kadınları Derneğinin (EGİKAD) desteğiyle hayata geçen proje ile 3 farklı ülkeden İzmir’e gelen 13 kadın, bir hafta boyunca endüstri alanında eğitim aldı. İEÜ’nün ev sahipliğinde girişimcilik, uluslararasılaşma, sanat ve tasarım, medya ve pazarlama alanında eğitim sürecinden geçerek sertifikalarını alan kadınlar, kendilerini farklı alanlarda geliştirmiş oldu.

Türkiye, İngiltere, Portekiz ve Romanya’dan 6 farklı kurumun ortaklığında yürütülen ‘Mira-İşgücü Piyasasında Kreatif Kadınlar’ adlı projeye ilişkin çalışmalar, 2021 yılının Ağustos ayında başladı. Örnek proje, Avrupa Komisyonunun ‘Erasmus+ Programı Kreatif İçin Stratejik Ortaklıklar-İnovasyon Faaliyeti’ çerçevesinde Türkiye Ulusal Ajansına sunulan projeler arasında, Avrupa Birliği (AB) tarafından 136 bin euro (2.7 milyon lira) bütçe almaya hak kazandı. Proje ile dezavantajlı gruplardaki kadınların işgücü piyasalarına girmesi için neler yapılması gerektiğiyle ilgili yol haritası belirlendi. Uzun hazırlıklar sonunda, İEÜ İletişim Fakültesi ve tüm paydaşların destekleriyle eğitim içerikleri hazırlandı.

60 kadına pilot eğitim

Kadınların girişimci yönlerini artırmak, tasarımsal ve dijital alandaki yetkinliklerini geliştirmek amacıyla ilk olarak İzmir’deki 60 kadın pilot eğitimlerini tamamladı. Son olarak da projenin İngiltere, Portekiz ve Romanya’daki ortakları tarafından belirlenen 13 kadın, İzmir’e gelerek İEÜ’deki eğitimlere katıldı. Tıpkı öğrenci gibi bir hafta boyunca kampüste eğitim alan kadınlar, boş zamanlarında şehri gezerek Efes başta olmak üzere birçok tarihi noktayı da görme fırsatı buldu.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

"Çiçeğin Başkenti" Hollanda Borsasında

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle Türkiye'de "çiçeğin başkenti" haline gelen Bademler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin ürettiği çiçeklerin ilki dünya çiçek ihracatın(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-