×

İzmir'in ağır hasarlı bina raporu: Yıkılması gereken 122 bina kaldı

İzmir'de 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremin ardından ağır hasarlı binaların yıkımları devam ediyor. 731 ağır hasarlı binanın bulunduğu kentte, gerekli önlemler alınarak 122 bina daha yıkılacak.


Ege Deniz'inde 30 Ekim 2020'de meydana gelen ve İzmir'de yıkıcı etkileri olan depremde 117 vatandaş hayatını kaybetti, yüzlerce bina ağır hasar aldı. Aynı zamanda inşaat mühendisi olan AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, "30 Ekim depreminden sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ve AFAD, koordineli olarak yaklaşık 957 bin 158 bağımsız bölümden oluşan 213 bin 770 binada tespit yaptı. Yapılan tespitler sonucunda 4 bin 930 bağımsız bölümden oluşan hasarlı 731 bina belirlendi. Binalar yıkılmaya devam ediyor. Yıkım çalışmaları çerçevesinde 433 hasarlı bağımsız bölümden oluşan 122 bina daha yıkılacak" dedi.


Deprem konutları teslim edilmeye devam ediyor


İlk anahtar teslimlerinin 17 Ocak'ta yapıldığı deprem konutları ise etaplar halinde depremzede hak sahiplerine teslim edilmeye devam ediyor. Deprem konutlarına ilişkin gelişmeler hakkında da bilgi veren Nasır, "Bayraklı merkezinde yıkılan binaların olduğu yerde 7 proje alanı ve yine Bayraklı'da rezerv alanı oluşturularak toplam 5 bin 40 konut ve 350 işyeri ile ilgili çalışmalar başlatılmıştı. Proje alanlarındaki binaların büyük bir bölümü teslim edildi. Mayıs ayı sonuna kadar 7 proje alanındaki bin 391 konut ve 302 işyeri hak sahiplerine teslim edilmiş olacak. Mayıs ayında rezerv alanındaki 397 konutun kuraları çekilerek teslimleri yapılacak. Geri kalanlar da aralık ayına kadar her ay etaplar halinde tamamlanmış olacak. Bakanlığımız ve hükümet, 5 bin 40 konutla birlikte İzmir'de yaklaşık 25 bin konutu yenilemiş olacak. İzmir'in yapı stokunda büyük bir sıkıntı var; yüzde 75'leri dönüşüm gerektiriyor. İzmir, 13 fay hattının aktif olduğu bir deprem bölgesi. İzmir ile ilgili tüm aktörlerin gerekli çalışmaları yapması gerekiyor. Bakanımız da İzmir'e çarşamba günü ziyarette bulunacak. Geldiğinde deprem konutlarını gezmesi, şantiyede çalışan personelle iftar yapması bekleniyor. Deprem konutları, Türkiye'deki toplu konut mantığını değiştirdi. 5 yıldızlı otel formatında yapılar yapıldı. Bu anlamda bakanlığın yaptığı çalışmaları kutlamak gerekir" diye konuştu.


Öte yandan, özellikle Bayraklı ilçesindeki hasarlı binaların devam eden yıkım işlemleri havadan görüntülendi.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

İzmir'in ağır hasarlı bina raporu: Yıkılması gereken 122 bina kaldı - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-