×

İzmir’de yeni nesil kahveciler yetişiyor

İzmir Kahveciler Odası, Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Kahvehane-Kıraathanelere yeni bir çehre kazandırmaya hazırlanıyor. Gençlere yönelik iş garantili ‘Barista’ kursları düzenleyen İzmir Kahveciler Odası, eğitimlerine İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Yalçın Ata ile Konak Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan’ın da katıldığı törenle başladı.

Türk Kahvesi Yapımı-Barista kursları iş garantili olacak. Eğitimlere katılacak kursiyerlere günlük 140 lira harçlık da ödenecek. Hafta 4 gün ve 8’er saat verilecek eğitimler bir ay sürecek. Başarılı olanlara sertifika da verileceğini açıklayan İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, eğitimlerde 18-45 yaş arası gençlere öncelik verdiklerini söyledi.

Ata: Türk kültürünün bir mozaiği

Kahvehanelerin geçmişten bu yana Türk insanının buluşma ve kaynaşma yeri olduğunu belirten İESOB Başkanı Yalçın Ata, odanın mesleğin önünü açacak çalışmalara imza atmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kahvehanelerin sadece oyun oynanan mekanlar olmadığını kaydeden Ata, ‘Kahvehaneler, dost meclislerinin kurulduğu, kitap-gazete gibi yayınların okunduğu, insanların komşularını tanıdığı yeni arkadaşlar edindiği yerlerdir. Bir bakıma toplumdaki birlik ve beraberliği pekiştirirler. Bu açıdan mesleğin ve üyelerin geleceğini planlamak, işlerini ve kazançlarını artırmak amacıyla düzenlenen eğitimlerin yararlı olacağına inanıyorum. Bu çalışmaları hazırlayan ve öncülük eden oda yönetimini kutluyorum’ dedi.

Kahvelere yeni kimlik

Osmanlıdan bu yana Türk kültürünün bir parçası olan kahvehanelerin gelecekte de statülerini korumayı hedeflediklerini ifade eden oda başkanı İsmail Hakkı Kırdı da, ‘Bu nedenle gençlere öncelik veriyoruz. Hem özellikle genç nüfusun işsizlikle mücadelesine katkı koymak, gençlere yeni fırsatlar hazırlamak hem de mesleğimizin dünyanın yeni şartlarına uyumunu kolaylaştırmak istiyoruz’ dedi. Pek çok uluslararası kahve firmasının Türkiye’de şubeler açtıklarını hatırlatan Kırdı, ‘Bu kahve kafeleri oldukça yüksek fiyatlarla farklı kahve sunumları yapıyor. Üyelerimizin de onların kazançlarına ulaşması, haksız rekabet karşısında mağdur olmaması için kolları sıvadık. Günün şartları içinde kahvehanelerimize yeni bir kimlik kazandırmayı, toplumdaki önemli konumlarını korumayı ve yeni çağa ayak uydurarak işlerini geliştirmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Türk toplumu kahvehanelerden vazgeçemez. Kahvehanelerin de günün şartlarına ayak uydurarak toplumsal konumlarını güçlendirmeleri gerektiğine inanıyoruz’ diye konuştu.

Eğitim çalışmalarını yerinde inceleyen Konak Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan da kursiyerle tek tek ilgilendi. Arslan, ülke ekonomisine ve işsizlikle mücadeleye katkı koyacak bu tür uygulamaları her zaman desteklediklerini ve özendirilmesi gerektiğini kaydetti.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

İzmir’de yeni nesil kahveciler yetişiyor - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-