×

İzmir’de 20 günde çıkan bin 556 yangının yüzde 60’ının sebebi sigara izmariti

İzmir’in kahraman itfaiyecileri hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıkmasıyla olası yangınlara karşı teyakkuza geçti. İtfaiye personelini ziyaret eden Başkan Tunç Soyer, “Son 20 günde 1556 yangın meydana geldi. Bunların 1473 tanesine anında hızlı müdahaleyle arkadaşlarımız söndürdü. İzmirlilerin içi rahat etsin. İzmir Türkiye’nin yangına karşı en dirençli kentidir” dedi.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İtfaiye Daire Başkanlığı'nın Yenişehir'deki Hizmet Binasını ziyaret ederek olası yangınlara karşı teyakkuza geçen itfaiye personeline moral desteği verdi. Hava sıcaklıklarının artmasıyla kentteki yangın sayısında artış meydana geldiğini ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, görev başındaki itfaiye personeline de telsizle seslenerek, "Değerli kardeşlerim kazasız belasız yangınsız bir gün geçirmenizi diliyorum. Bugüne kadarki kahramanca mücadelenizi kutluyorum ve hepinize çok teşekkür ediyorum" dedi.


“İzmir Türkiye’nin yangına karşı en dirençli kentidir”


Yangın mevsimi nedeniyle sıkıntılı günlerden geçildiğini ifade eden Başkanı Soyer, “Sıcaklıkların arttığı bugünlerde, küresel ısınma, iklim krizi bu süreçleri hızlandırıyor ama İzmirlilerin içi rahat etsin. Başta İtfaiye Daire Başkanımız İsmail Derse olmak üzere itfaiye erleri olağan üstü özveri ve çabayla canla başla çalışmayı sürdürüyorlar. İzmir Türkiye’nin yangına karşı en dirençli kentidir” diye konuştu.


Başkan Soyer İzmir İtfaiyesi’nin başarısının arkasında çok önemli faktörlerin olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatı’nın elindeki araç-gereç miktarı bugünün parasıyla 2 milyar lira yani 100 milyon euro civarında. Bu Türkiye’de kişi başına düşen araç gereç sayıları bakımından İzmir İtfaiyesini lider konuma getiriyor. Türkiye’de itfaiye teşkilatları içinde araç gereç sayısı en çok olan il İzmir. Birincisi bu. İkincisi Akıllı İhbar Sistemi’yle oluşturduğumuz yepyeni bir yapı var. Bu sistem ormanlık alanların yüzde 46’sını gerçek zamanlı görüntü işleme teknolojisi ‘yapay zeka’ ile izleyen kameralar sayesinde en zayıf dumanı dahi tespit edebiliyor. Tespit edilen yangının görüntüsü, konumu ve türü sistem tarafından yazılım programı sayesinde ekiplere gönderiliyor. Böylelikle yangınlar başlangıç aşamasında müfrezelere yönlendiriliyor ve yangın hızlıca önlenebiliyor. Bu sistemi önümüzdeki günlerde Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın desteğiyle daha geniş alana yayacağız. Üçüncü faktörde özellikle orman köylerinde oluşturduğumuz teşkilat. Geçen yıl dağıtılanlarla 355 tazyikli su püskürten tankere sahibiz. Yangın riski yüksek köylerde yerinde eğitimler ile köy halkının yangınlara nasıl müdahale edeceği konusunda bilgilenmesini sağladık. Yangın çıktığı anda çok ciddi bir biçimde itfaiye mürettebatı olay yerine gelene kadar müdahale edebiliyorlar. Bu da Türkiye’de benzeri görülmemiş bir uygulama.”


20 günde çıkan yangınların yüzde 60’ının sigara izmaritinden


İzmir’de 20 günde çıkan yangınların yüzde 60’ının sigara izmaritinden çıktığını belirten Başkan Soyer, “Yüzde yirmisi vatandaşlarımızın temizlik amaçlı yaptıkları, bahçe çöplerini yakmaları ve ateşi kontrol edemeyerek kaçırmaları veya işlem sonrasında ateşi tam olarak söndürmemelerinde kaynaklandı. Son zamanlardaki sıcak ve rüzgarlı havalardan kaynaklı elektrik tellerinin birbirine vurması sonucu da yangınlar meydana geldi. Özetle en çok insan eliyle çıkartıyoruz bu yangınları ve en çok sigara izmariti nedeniyle çıkıyor bu yangınlar. Çok zor günler bu günler. Biz yangın mevsimi diyoruz bu günlere. Arkadaşlarımız canla başla mücadele veriyorlar. Önümüzdeki günlerde bu sıkıntı devam edecek sadece son 24 saat içerisinde bile arkadaşlarımız 95 yangına müdahale etti” dedi.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

İzmir’de 20 günde çıkan bin 556 yangının yüzde 60’ının sebebi sigara izmariti - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-