×

İzmir Ata’ya saygı nöbeti gerçekleşti

Ata’ya Saygı Nöbeti saatler 21.05’i gösterdiğinde saygı duruşuyla başladı. Cumhuriyet Meydanı'nda “193∞” simgesinin üzerindeki meşaleli nöbeti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları, gaziler, sanatçılar, yazarlar, muhtarlar, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve binlerce İzmirli tuttu.


“İzmir Ata’mızın hayatta olduğu mesajını veriyor”


Başkan Tunç Soyer, nöbetini tamamladıktan sonra tüm katılımcılara teşekkür ederek “İzmirliler her zamanki gibi sorumluluklarının bilinciyle, İzmirli olmanın gururuyla bu akşam da bizi yalnız bırakmadı. Her biriyle iftihar ediyorum. Hatırlamamız, unutmamamız ve sahip çıkmamız gerekiyor. O nedenle sembolik bir nöbet tutuyoruz. Bu nöbete tüm İzmirlileri davet etmiştik. Çok şükür ki tüm İzmirliler buna icabet ettiler. Sabaha kadar sürecek bu nöbete katılıyorlar. Yaptığımız billboardlarda dedik ki; Hayatta o. Evet, bizim için hep yaşayacak. Bizden sonra da yaşayacak. O yüzden Atamızın hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz ve onun hatırasını yaşatmaya devam edeceğiz. İzmir bugün Türkiye’ye Ata’mızın hayatta olduğu mesajını veriyor. Bizim için ölmedi, bizim için yaşıyor. Sonsuza kadar da yaşayacak” şeklinde konuştu.


İzmir Ata’ya saygı için Cumhuriyet Meydanı’nda tek yürek


Nöbette İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ, Atatürk şiirleriyle katılımcıları duygulandırırken, İzmir Büyükşehir Belediyesi Çok Sesli Kadınlar Korosu ise gece boyunca birbirinden eşsiz ezgileri seslendirdi. Nöbetlerini tamamlayanlar bir sonraki nöbetçiye fenerlerini ve yerlerini devretti. Katılımcılar, İzmir Kent Konseyi tarafından hazırlanan deftere Ata için mektuplar yazdı. Yurttaşlar tarihi güne tanıklık etmek için meydan çevresinde çadırlar kurdu.


Nöbete katılan İzmirliler ise heyecanlarını şöyle dile getirdi:


Gül Avanoğlu: “Çok aradığımız birisi o. Hele ki şu dönemde onun bakışına, ileri görüşüne, ilke ve inkılaplarına çok ihtiyacımız var. O günlerden bugünleri inşa etti. Özellikle çocukların, gençlerin daha fazla sahip çıkması gerekiyor. O yüzden burada 21 yaşında bir genç olarak bulunmayı çok istedim. Kendisini saygı ve özlemle anıyoruz. Ben çok özledim. Bu etkinliği de çok anlamlı buluyorum. Atamızın anısına yaraşır bir etkinlik oldu bizler için.”


Pınar Erol:


”İyi ki İzmirliyim diyorum. İzmir’de böyle etkinlikler olduğu için çok mutluyum. Tunç başkanımızı da severek takip ediyoruz. Ata’mıza saygımızdan dolayı buradayız. İlk görür görmez kayıt olduk. İzmir Atatürkçü bir şehir, iyi ki İzmirliyiz.”


Orhan Kutluk:


“Atatürk ve vatan sevdalısı biriyim. Ne mutlu bana ki böyle bir bayrak altında yaşıyorum, nefes alıyorum. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e böyle bir etkinliği düzenlediği için teşekkür ediyorum. Tüm Türkiye’de de böyle bir etkinliğin yapılmasını gönülden isterim. Atatürk’e olan bağlılığımız hiç dinmeyecek.”


Bilge Örs:


“Böyle bir programda yer aldığım için çok mutluyum. Arkadaşlarımla birlikte katıldık. Çok büyük bir mutluluk ve huzurla burada olmaktan çok gururluyuz. Atatürk’ün kadını olarak İzmirli olarak çok gururluyuz. Burada da hakkını verdiğimizi düşünüyoruz. Son zamanlarda belediyemiz çok güzel şeyler yapıyor. 9 Eylül kutlaması bunlardan en önemlisiydi. Biz İzmirliyiz, Atamıza her zaman sahip çıkarız.”


Metehan Başköy:


“Bu gece için çok heyecanlıyız. Atatürk’ün 84’üncü yıldönümünde hepimiz burada toplandık. Güzel bir manzara oluştu. Her zaman biz gençler olarak Atmızın izinden gidiyoruz, gitmeye de devam edeceğiz.”

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

İzmir Ata’ya saygı nöbeti gerçekleşti - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-