×

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi paydaş buluşmaları devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Şubat 2023’te “Geleceğin Türkiye’sini inşa ediyoruz” sloganıyla 100 yıl sonra yeniden kentte düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi için yapılan ikinci paydaş buluşmaları kapsamında Çiftçi Grubu Teknik Çalıştayı’na katıldı. İşçi, tüccar, sanayici ve esnaf grubunun uzmanlarının ardından İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’nde çiftçi grubunun uzmanlarıyla bir araya gelen Başkan Soyer, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin önemine değinerek “Neden İzmir’in geleceğin aydınlık Türkiyesi’ne umut olduğunu göstereceğiz” diye konuştu. Moderatörlüğünü İzTarım Genel Müdürü Murat Onkardeşler’in yaptığı çalıştaya Köy Koop İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer’in yanı sıra kooperatif yöneticileri ve temsilcileri de katıldı.


“Boynumuzun borcu”


Çalıştayda konuşan Başkan Tunç Soyer, 1923’te kentte düzenlenen İzmir İktisat Kongresi’ne atıfta bulunarak “100 yıl öne atalarımız bu memleketin istikbaliyle ilgili kararları İzmir’de almış. Yangın geçirmiş ve daha küllerinden temizlenmemiş bir şehirde geleceğin politikalarını oluşturmuş. İşçiler ayrı, sanayici ve tüccarlar ayrı oturmuşlar, kafa kafaya vermişler, çalışmışlar. Devlet hangi konuya ne kadar müdahale etmeli, nasıl ithalat yapılmalı, ormanlar nasıl korunmalı, o kadar çok karar almışlar ki, o günün koşullarında geleceğe umut yüklemişler. Atalarımızın 100 yıl önce yaptığı bu çalışmayı yeniden İzmir’de yapmak boynumuzun borcu” dedi.


“Geleceğin sorunlarına çözüm üreteceksiniz”


Siyasetin kutuplaştırıcı ortamına dikkat çeken Başkan Soyer, “Şimdi sizler bugünün siyasal iklimini bir kenara bırakarak geleceğin siyasal iklimini yönlendirecek kararlar alacaksınız. Bugünler geçecek. 5 yıl sonra, 10 yıl sonra siyasette kimler başta olur bilinmez ama sizlerin bu masada alacağınız kararlar geleceğin gençlerine ışık tutacak. Geleceğin sorunlarına çözüm üreteceksiniz. Bizler neden İzmir’in geleceğin aydınlık Türkiyesi’ne umut olduğunu göstereceğiz” şeklinde konuştu.


Sonuç metni hazırlanacak


Çiftçi, işçi, tüccar, sanayici ve esnaf temsilcilerinden oluşan kurumların uzmanlar düzeyinde katıldığı ikinci paydaş buluşmaları kapsamında Türkiye’nin ikinci yüzyılının ekonomisine yön verecek temel sektörler ve yöntemler hakkında moderatörler eşliğinde tartışmalar yapılıyor. Farklı sektörleri temsil eden uzmanlar kırsal kalkınmadan tarımsal yatırım ve ihracata, sanayinin mekânsal planlamasından teknolojik dönüşüm ve işgücünün değişen niteliğine, toplumsal refahın adil paylaşımından toplumsal cinsiyet eşitliğine kadar birçok önemli konuda bilgi ve birikimlerini paylaşıyor. Çalıştayların ardından her paydaş grubu için ayrı bir sonuç metni hazırlanacak ve katılımcı kurumlarla paylaşılacak.


Gelecek nesillere ilham verecek


İzmir’de Şubat 2023’te düzenlenecek kongrede, Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin toplumda yarattığı derin umutsuzluğu bertaraf edecek ve gelecek nesillere ilham verecek politikaların belirlenmesi hedefleniyor. Kongreye çiftçi, işçi, tüccar, sanayici ve esnaf örgütlerinin temsilcilerinin yanı sıra bilim insanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sanatçılar ve yazarlar da katılacak.


Paydaş buluşmalarının ilki Ağustos ayında yapılmıştı


Kongre hazırlık sürecinin ilk aşaması, Ağustos ayı içerisinde düzenlenen ve Türkiye’nin her bölgesinden çiftçi, işçi, tüccar, sanayici ve esnaf örgütlerinin başkan düzeyinde katıldığı ön toplantılarla başlamıştı. Tunç Soyer’in başkanlığı ile yapılan paydaş buluşmalarında kongrenin tarihsel mirası, nihai hedefi ve izlenecek yöntem hakkında katılımcılar bilgilendirildi ve hazırlık sürecinin içeriği ve takvimine ilişkin kapsamlı görüş alışverişinde bulunuldu. Kasım 2022 ve Ocak 2023 tarihleri arasında ise Uzman Buluşmaları düzenlenecek. Bu aşamada her bir başlığın dünyaca bilinen uzmanları, paydaş görüşlerini değerlendirecek. TÜMÜ

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi paydaş buluşmaları devam ediyor - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-