×

Hava Sıcaklığı Artınca İtfaiyeler Nöbette

Orman yangınları ile başa çıkmak ve erken müdahale için Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’yla Akıllı İhbar Sistemi'ni hayata geçirdiklerini ifade eden Derse, “Şehri 12 telsiz kulesinde ormanlık alanlarının yüzde 46’sını gerçek zamanlı görüntü işleme teknolojisi (yapay zeka) ile 24 saat izleyen kameralarla takip ediyoruz. Ayrıca bu sene 57 tanker, bir önceki yıl 65 tanker dağıttık. Kapatılan İl Özel İdaresi’nden gelen tankerlerle toplam 313 tankeri köylerimize ulaştırdık. Böylelikle itfaiye yetkilileri ve itfaiye erlerinden aldıkları eğitimlerle muhtarlar ve özel eğitim almış gönüllüler elbirliği ile de orman köylerinde yangına müdahale edebiliyoruz” şeklinde konuştu.


Orman yangınlarından korunmak ve dikkatli olmak için halkı Derse, “Özellikle piknik ve mesire alanlarına yangın çıkartabilecek tüp, mangal gibi malzemelerle girilmesi yasak. Buna çok dikkat edilmesi gerek. Yangınların yüzde 48’i sigara izmaritinden çıkar. Lütfen sigara izmaritlerini, kibritleri ve diğer tütün ürünlerini hareket halindeki araçlardan veya park alanlarındaki herhangi bir yere atmayın. İzmaritleri sadece belirlenen yerlere attığınızdan emin olun. Evsel atıkları yakarken yerel yönetmeliklere uyun. Rüzgarlı koşullarda arka bahçede ateş yakmaktan kaçının ve alevleri kontrol altında tutmak için yakınlarda bir kürek, su ve yangın tüpü bulundurun. Vatandaşlar gözetimsiz veya kontrol dışı bir yangın görürse derhal telefonundan Acil Çağrı Merkezi ‘112’yi tuşlayarak ‘Yangın İhbar Hattı’ ve Acil İzmir Uygulamasına resmi atılarak iletişime geçilebilir. İnşallah yangınsız bir sezon olur. Bu güzelim ormanlarımız, ciğerlerimiz yanmasın. Tüm vatandaşlarımızın duyarlı olmasını bekliyoruz” dedi.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

Hava Sıcaklığı Artınca İtfaiyeler Nöbette - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-