×

DEÜ Bayrakbilim Müzesine ziyaretçi akını

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi, mart ayında ziyaretçi rekoru kırdı.


Her geçen gün ziyaretçi sayısını artıran, Türk devletlerinin ve dünya medeniyetlerinin bayrakları ve simgelerinin sergilendiği Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi, mart ayında bin 536 kişiyi ağırladı.


Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi, kısa süre önce kurulmasına rağmen ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor. Türk devletlerinin ve dünya medeniyetlerinin bayrakları ve simgelerinin sergilendiği DEÜ Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi, mart ayında bin 536 ziyaretçiyi ağırlayarak rekor kırdı.


DEÜ'nün Dokuzçeşmeler Yerleşkesi'nde bulunan tarihi Eylül Köşk içinde hizmet vermeye başlayan müzeyi, mart ayında açık olduğu günlerde saatlik ortalama 8 kişi ziyaret etti. İzmir'deki önemli müze destinasyonları arasına giren, yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi gören müzenin uğrak ziyaretçileri ise öğrenciler oldu. DEÜ'nün “Milli Bayrak Sevgisi ve Bayrakbilim Kamusal Farkındalık Sosyal Sorumluluk Projesi” çerçevesinde Bayrakbilim Müzesini ziyaret eden öğrenciler, hem Türk tarihini öğrendi hem vatan sevgilerini pekiştirdi. Her geçen gün ziyaretçi sayısını artıran müzede açılan sergiler de, vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Küresel pandeminin etkisini kaybetmesiyle birlikte ziyaretçi sayısında ivme yakalayan müzenin, önümüzdeki günlerde daha çok ziyaretçiye ev sahipliği yapması bekleniyor.


Rektör Hotar: "Gururluyuz"


Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesine olan ilgiden duydukları memnuniyeti dile getiren DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “9 Eylül 2020 günü, adını güzel kentimizin düşman işgalinden kurtuluşunu simgeleyen şanlı günden alan Dokuz Eylül Üniversitesi olarak ülkemizin ilk Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi'ni açmanın haklı gururunu yaşamıştık. Yaşadığımız bu gurur, vatandaşlarımızın müzeye olan ilgisinin her geçen gün artmasıyla daha da büyüyor. Aziz milletimizin destansı zaferlerini simgeleyen eserlerin yer aldığı müzemizi özellikle öğrencilerimizin yoğun olarak ziyaret etmesi bizleri ayrıca mutlu ediyor. Milli ve manevi değerlerimizin korunmasını ve gelecek kuşaklara aktarılmasını bir sorumluluk görevi olarak görüyoruz. Bu noktada ortaya koyduğumuz bilimsel, kültürel ve sosyal faaliyetlerin karşılıksız kalmadığını görmek bizleri gelecek adına daha da heveslendiriyor. Şehitlerimize ve kahramanlarımıza saygımızın göstergesi olan DEÜ Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesini farklı koleksiyonlarla zenginleştirecek ve daha çok insana ulaşacağız. Mart ayında ziyaretçi rekoru kıran müzemize emek veren mensuplarımıza ve değerli bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.


Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi Müdürü Öğr. Gör. Ömer Durmaz de, Türkiye'de ilk ve tek olan müzeye her geçen gün yeni eserlerin kazandırıldığını belirterek, “5 ayrı salonda hizmet veren müzemizde değerli bağışçımız Halûk Perk'in koleksiyonundan eserlerin yanı sıra birçok nadide eser bulunuyor. Koleksiyonlarımızı her geçen gün zenginleştiriyor, yeni eserleri sergilemeye alıyoruz. Çocuklarımızın müzede vakit geçirmelerine imkân tanıyacak çocuk atölyesiyle de miniklerimize müzemize sevdiriyoruz; ayrıca burada düzenlenen sergiler de büyük ilgi görüyor. Eylül ayına kadar sürecek ve Türk medeniyetinin ortaya çıkardığı tarihi şahsiyetlerin anlatıldığı Öğretim Üyesi ve Sanatçı Murat Kara'nın ‘Türk Dünyası Büyükleri İllüstrasyon Sergisi' ile de müzemizde ziyaretçilerimizi ağırlamaya devam ediyoruz. Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzemiz, genç nesillere milli mücadele yıllarının ve bayrak sevgisinin aktarılması noktasında önemli bir işlevi yerine getirmeye devam edecek” diye konuştu.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

DEÜ Bayrakbilim Müzesine ziyaretçi akını - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Kültür Sanat

“Biraz Gerçek Biraz Düş” sergisi açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Patoloji Uzmanı Dr. Latife Doğanay Çağlayan'ın “Biraz Gerçek Biraz Düş” Mikro Fotoğraf Üzerine Çizimler Sergisi Ahmed Adnan Saygu(...)

Haberi İncele
Kültür Sanat

“Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyası sürüyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in bilgiye erişimde fırsat eşitliği ilkesiyle başlattığı “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyası devam ediyor. İzmirliler kent g(...)

Haberi İncele
Kültür Sanat

100. yıla özel “İzmir Türküleri” albümü çıktı

İzmir’in kurtuluşunun 100. Yıl etkinlikleri tarihe iz bırakmayı sürdürüyor. 100. yıl anısına İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Sony Music Türkiye tarafından hazırlan(...)

Haberi İncele
Kültür Sanat

Akdeniz Sinemaları ikinci kez İzmir’de

Akdeniz ülkeleri sinemalarından 2021- 2022 yapımı 34 uzun metraj film Türkçe altyazılı gösterilecek. Vecdi Sayar’ın yönetmenliğinde düzenlenen İzmir Uluslararası Akdeniz Sinemalar(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Kültür Sanat

Selvitopu 'dan Ressam Meryem Hanıma Ziyaret

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, ilçeye bağlı Kavacık köyünde yaşayan ve engeline rağmen hayata sıkı sıkı tutunan Kavacıklı Ressam Meryem Düzgünkaya'yı evinde ziy(...)

Haberi İncele
Kültür Sanat

Seferihisar'ın turuncu Şenliği 22. kez başladı.

Seferihisar Mandalina Şenliği, 22. kez renkli görüntülerle başladı. Seferihisar Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde mandalina üreticileri için önemli projeler ortaya koydukların(...)

Haberi İncele
Kültür Sanat

Sanat rüzgarı köy tiyatroları ile esiyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in köy ve mahallelerinde 7’den 70’e gönüllü katılımcılardan oluşturulan amatör tiyatrolarla buluştu. Tarihi Havagazı Fab(...)

Haberi İncele
Kültür Sanat

Sakızdan kolonya, ottan baklava yaptılar

İzmir'de düzenlenen Alaçatı Ot Festivalinde yöreye özgü mahsullerden yapılan farklı mamuller beğeniye sunulurken, sakız özünden yapılan doğal antiseptik kolonya ve otlu baklava ilgi (...)

Haberi İncele
-