×

Buca Cezaevi'nin yerine yol, yeşil alan ve kapalı pazaryeri

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya Buca Cezaevi yıkım süreci ile ilgili gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısında, gelinen süreç ile ilgili açıklamalarda bulundu.


AK Parti olarak üzerlerine düşeni yaptığını belirten Kaya, yıkım biter bitmez alanın büyük bir kısmının Adnan Kahveci Bulvarı ile bağlanacağını, bir kısmın yeşil alan ve kapalı pazaryeri olarak değerlendirileceğini açıkladı.


30 Ekim 2020'de yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depremde hasar aldığı gerekçesiyle boşaltılan, sonra da yıkım kararı alınan Buca Cezaevi için geçtiğimiz ay yıkım ihalesi gerçekleştirilmiş ve yıkıma başlanmıştı. Yıkım sürecinin başlamasının ardından, sonrasında yerine ne yapılacağı konusunda tartışmalara neden olan Buca Cezaevi hakkında, AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya önemli açıklamalarda bulundu. Tüm kurum ve kuruluşların görüşünü aldıklarını ve bu doğrultuda çalışma yürüttüklerini vurgulayan Kaya, alanın büyük bir kısmının Adnan Kahveci Bulvarı ile bağlanacağını, bir kısmın yeşil alan ve kapalı pazaryeri olarak değerlendirileceğini söyledi.


"Asbest var gibi değerlendirmeler yapıldı"


Süreç içerisinde, AK Parti olarak yaptıkları çalışmalara değinen Kaya, 2014 yılında Binali Yıldırım'ın adaylığı döneminde alanda çalışma talimatı verilmiş ve talimat sonrasındaki süreç nihai noktaya gelmiş ve önce mahkumlar taşınmış ve bugün geldiğimiz noktada yıkım süreci başlamış oldu. Ben bu süreçte desteğini bizden esirgemeyen Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza şükranlarımızı sunuyorum. Bu Buca'nın ve İzmir'in en önemli sorunun çözülmesi konusunda katkı koydular. Cezaevini yıkım sürecine geldik. Burada ufak bir güvenlik sorunu yaşadıktan sonra burada kalmaması gereken unsurlar burada kalma konusuna girmişti ve güvenlik konusunda sıkıntılar vardı... Bunu da asbest var gibi değerlendirmeler yapıldı. Biz AK Parti olarak buna çok alışkınız. İzmir'e bir iş yapma konusunda sürekli bu tür yaklaşımlar ile karşı karşıya kalıyoruz" dedi.


"Baro, 'İstemezükçü' odalar ile süreci götürmüştür"


Buca Cezaevi'nin yıkım süreciyle ilgili odaların çıkışlarına tepki gösteren Kaya, "Bu aslında kimin yıkılmasını istediğini kimin burada kalmasını istediğini gösteren süreç oldu. İzmir Barosu ve odalar bu sürecin durmasına neden olacak süreye kadar getirdiler. Burada birçok rapor alındıktan sonra süreç değerlendirildi. Sürecin 1 ay içinde tamamlanacağı gözüküyor. Hep birlikte bu süreçte gördük; Beni en çok şaşırtan cezaevinin yıkımı sürecinde İzmir Barosu'nun gösterdiği tepki olmuştur. İstemezükçü odalar ile süreci götürmüştür. Sonrasında ise kamuoyunda farklı tartışmalar oldu" açıklamasında bulundu.


"Yeni bir plan yapılmasa burası AVM olacaktı"


Büyükşehir Belediyesi'nin geçmiş dönemlerde burası için bir AVM planı olduğunu ileri süren AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, yeni bir plan yapılmasaydı, Buca Cezaevi'nin bulunduğu alana AVM yapılacağını söyledi. Kaya, "Eski planla bu alan AVM olarak belirlenmişti. Yeni bir plan yapılmasa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanının çalışmaları sonucunda burası AVM olacaktı. Biz bu kesinleşmiş planı Buca'daki tüm görüşleri alarak gereken şekillerde değerlendirdik. Biz bu alanda yıkım bittikten sonra ne yapılabilir diye çalışmamızı yaptık ve kanaat önderlerinin görüşünü aldık. Vatandaşlar AVM ihtiyacı olmadığı konusunda bize AVM planlarının kaldırılması yönünde talepte bulundular" dedi.


"Buca Cezaevi'nin yerine yol, yeşil alan ve kapalı pazaryeri"


Buca Cezaevi'nin yerine ne yapılacağı konusunda değerlendirmelerde bulunan AK Partili Kaya, Yeni planlama süreci devam ediyor. İzmir'deki hemşehrilerimizin istekleri doğrultusunda belli başlı planlarımız var. Buca cezaevini nasıl kaldırdıysak CHP'li belediyelerin yaptığı AVM planlarını kesinlikle kaldıracağız. Buradaki yıkım biter bitmez alanın büyük bir kısmını Adnan Kahveci Bulvarı ile bağlanması için yetkililer ile görüşeceğiz ve açacağız. Buradaki büyük bir alanı yeşil alan olarak belirleyeceğiz. Buca Belediyesi'nin talebi doğrultusunda kapalı bir pazaryeri yapacağız. Bakanlık süreç ile ilgili tüm kurumların görüşünü almakta. Biz sürecin gelindiği noktalarda zaten şeffaf yönetimimizde yaptığımız gibi paylaşacağız" sözlerine yer verdi.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

Buca Cezaevi'nin yerine yol, yeşil alan ve kapalı pazaryeri - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-