×

Atıkları sanat eserine dönüştürüyor

İzmir'in Çeşme ilçesinde yaşayan, üç yıl önce emekli olmasının ardından hobi olarak başladığı atıkları sanat eserine dönüştürme çalışmaları ile dikkat çeken Haldun Ozan, yaptığı eserlerle Alaçatı Ot Festivali'nde de ilgi gördü.


Alaçatı Ot Festivalinde; ot, yiyecek, takı, giysi, el işleri stantlarının yanında, sanat eserlerinin de olduğu stantlar, ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Çöp olarak atılan çeşitli şişelerle, metal ve benzeri atıkları değerlendirerek birer sanat eserine dönüştüren Haldun Ozan'ın standı da, festivalin en çok ilgi çeken stantlarından biri oldu.


"Her atığın çöp olmadığını, değerlendirilerek sanat eserine dönüşebileceğini göstermeye çalışıyorum"


Üç yıl önce emekli olduğunu ve Çeşme'de yaşadığını söyleyen Ozan, "Bu yaptığım çalışmalara hobi olarak başladım. Daha önceden herhangi bir sanat çalışmam yoktu. Emekli olunca kendimi boşlukta hissettim. Kötü alışkanlıklardan da uzak durmak için böyle bir hobi edindim. Atıkları değerlendirdikçe keyif almaya başladım. Kış ayları boyunca ürettiğim ürünleri, yaz aylarında Çeşme sahilindeki stantlarda satmaya başladım. Bu yıl da Alaçatı Ot Festivalinde stant açtım. Yaptığım eserler çok ilgi gördü. Her atığın çöp olmadığını, değerlendirilebileceğini, hatta sanat eserine dönüşebileceğini göstererek farkındalık da yaratmaya çalışıyorum" diye konuştu.


"Yaptığım eserler, tamamen atık malzemelerden oluşuyor"


Sokakta insanların kenara, çöpe attıkları atıklara sanat değeri kazandırmaya çalıştığını vurgulayan Ozan, "O atıklar, benim için çöp değil. Değerlendirilirse sanat eseri bile olabiliyor. O atıklara, sanat değeri kazandırarak, sanki yeniden can veriyorum. Yaptığım eserler, tamamen atık malzemelerden oluşuyor. Çöp konteynerlerinin kenarındaki boş şişeleri topluyorum ve temizliyorum. Yine çeşitli atıklarla şişeleri buluşturuyorum. Hiç değer vermediğimiz, çöp olarak attığımız o atıklar sanat eserine dönüşerek yeniden hayat buluyor" diye belirtti.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

Atıkları sanat eserine dönüştürüyor - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Kültür Sanat

“Biraz Gerçek Biraz Düş” sergisi açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Patoloji Uzmanı Dr. Latife Doğanay Çağlayan'ın “Biraz Gerçek Biraz Düş” Mikro Fotoğraf Üzerine Çizimler Sergisi Ahmed Adnan Saygu(...)

Haberi İncele
Kültür Sanat

“Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyası sürüyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in bilgiye erişimde fırsat eşitliği ilkesiyle başlattığı “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyası devam ediyor. İzmirliler kent g(...)

Haberi İncele
Kültür Sanat

100. yıla özel “İzmir Türküleri” albümü çıktı

İzmir’in kurtuluşunun 100. Yıl etkinlikleri tarihe iz bırakmayı sürdürüyor. 100. yıl anısına İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Sony Music Türkiye tarafından hazırlan(...)

Haberi İncele
Kültür Sanat

Akdeniz Sinemaları ikinci kez İzmir’de

Akdeniz ülkeleri sinemalarından 2021- 2022 yapımı 34 uzun metraj film Türkçe altyazılı gösterilecek. Vecdi Sayar’ın yönetmenliğinde düzenlenen İzmir Uluslararası Akdeniz Sinemalar(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Kültür Sanat

Selvitopu 'dan Ressam Meryem Hanıma Ziyaret

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, ilçeye bağlı Kavacık köyünde yaşayan ve engeline rağmen hayata sıkı sıkı tutunan Kavacıklı Ressam Meryem Düzgünkaya'yı evinde ziy(...)

Haberi İncele
Kültür Sanat

Seferihisar'ın turuncu Şenliği 22. kez başladı.

Seferihisar Mandalina Şenliği, 22. kez renkli görüntülerle başladı. Seferihisar Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde mandalina üreticileri için önemli projeler ortaya koydukların(...)

Haberi İncele
Kültür Sanat

Sanat rüzgarı köy tiyatroları ile esiyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in köy ve mahallelerinde 7’den 70’e gönüllü katılımcılardan oluşturulan amatör tiyatrolarla buluştu. Tarihi Havagazı Fab(...)

Haberi İncele
Kültür Sanat

Sakızdan kolonya, ottan baklava yaptılar

İzmir'de düzenlenen Alaçatı Ot Festivalinde yöreye özgü mahsullerden yapılan farklı mamuller beğeniye sunulurken, sakız özünden yapılan doğal antiseptik kolonya ve otlu baklava ilgi (...)

Haberi İncele
-