×

Asbestli gemi için mücadele devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türk karasularına girilmesine izin verilmemesine rağmen hızını azaltarak ilerleyişini sürdüren asbestli dev uçak gemisi Nae Sao Paulo ile ilgili ortak basın açıklamasına katıldı. Gemi Söküm Koordinasyon Grubu tarafından İzmir Mimarlık Merkezi’nde yapılan basın açıklamasına Başkan Tunç Soyer’in yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sözcüsü Aykut Akdemir, KESK Dönem Sözcüsü Bülent Karakaş, İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Yüce Ayhan, dernek ve sivil toplum kuruluşu üyeleri, çevre platformları katıldı.


“Önemli bir kazanım elde ettik”


Başkan Soyer, “Uyanık olmaya devam edeceğiz. İzmir halkının büyük bir duyarlılık göstererek tek yumruk olduğunu biliyoruz, bunu korumaya devam edeceğiz. Son buluşmamıza göre şu an çok daha büyük bir umut ve mutlulukla buradayız. Önemli bir kazanım elde ettik. 30 Ağustos 1922, emperyalizme vurulan en büyük tokadın tarihidir. Ancak emperyalizm bu topraklar üzerindeki emellerinden asla vazgeçmemiştir. Bugün de çöpüyle, atığıyla bu topraklar üzerindeki emellerini gerçekleştirmeye gayret ediyor. Kalıcı barışın tek sigortası var; o da o halkın örgütlü birlikteliği ve direniş ruhu. Karşılarında çelik gibi durmaya devam edeceğiz. Biz buradayız, gelecekleri varsa görecekleri de var” dedi.


Takipçisiyiz


Aliağa’daki gemi söküm tesisinin İzmir’den kaldırılması konusunda bir çalışma içerisinde olup olunmayacağıyla ilgili soruya ise Başkan Soyer, “Gözüm üstlerinde. Oradaki söküm faaliyetlerinin başıboş ve keyfi olmaktan çıkarılması lazım. O nedenle takipçisi olacağız” dedi.


Nihai bir sonuç değil


Gemi Söküm Koordinasyon Kurulu’nun ortak metnini okuyan TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Aykut Akdemir ise mücadelenin güçlenerek devam ettiğini belirterek “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından Tehlikeli Madde Envanter Raporu’nun Bakanlığa sunulmaması nedeniyle, Nae Sao Paulo gemisi için verilmiş şartlı notifikasyon onayının iptal edildiği, geminin Türkiye kara sularına girişine izin verilmeyeceği açıklandı. Yapılan açıklama, çevre ve halk sağlığına zararlı olan, bilim ve hukuk dışı işlere karşı yürütülen örgütlü mücadelenin sonucu ortaya çıktı. Ancak bu açıklama mücadele için nihai bir sonuç değil, ihtiyatla karşıladığımız bir karar. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ‘gerekli belgelerin sağlanmamış olması’ gerekçe gösterildi. Gerekçenin esasa değil şekle ilişkin olması, sürecin kesin olarak sonlandırılmadığı anlamına gelir. Gemi hareketine devam ediyor” dedi. Aykut Akdemir ayrıca, “Asbestli geminin sökümünü yapmayı planlayan firma SÖK Denizcilik haklı olsaydı, bize marka değerine verilen zarar nedeniyle dava açması gerekirdi. Brezilya mahkemesinin kararı ve Bakanlığın giriş iznini iptal etmesiyle haklılığımız tescillendi” ifadelerini kullandı.


Mücadele çağrısı


Savaş gemisine karşı mücadelenin sürdüğünü belirten DİSK Ege Bölgesi Temsilcisi Memiş Sarı ise tüm yurttaşları ölüm gemisine karşı mücadeleye davet etti. KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Bülent Karakaş da “Biz burada şunu gördük: Kararlı, örgütlü olursak, direnirsek kazanabiliriz” dedi.


İşimiz bitmeyecek mücadeleye devam


Artan dayanışmanın kendilerini umutlandırdığını ifade eden İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Uzman Dr. Yüce Ayhan mücadeleyi kazanacaklarına inandığını vurgulayarak “Bu mücadele sonrası işimizin bitmeyeceğini de biliyoruz. Başta Aliağa Gemi Söküm Tesisleri olmak üzere işçi sağlığı ve toplum sağlığının kalıcı olması için mücadelemiz devam edecek” ifadelerini kullandı.


Ortak mücadelede kararlıyız


Bağımsız yargının önemine dikkat çeken İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel ise “İnsanlarımız, topraklarımız, geleceğimiz için mücadele ediyoruz. 81 ilde ortak mücadele için kararlıyız. Bağımsız yargının gücü burada ortaya çıkıyor” dedi.


Süreç nasıl ilerledi?


Brezilya donanmasına ait Nae Sao Paulo gemisi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Aliağa’da onay verdiği söküm iznini geri çekmişti. Başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve CHP örgütü başta olmak üzere meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının karşı çıktığı söküm ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, gemi için tehlikeli envanter raporu talep edildiğini ancak bu talebe yanıt verilmediğini açıklayarak şartlı söküm izninin iptal edildiğini ve geminin Türk kara sularına girmesine izin verilmeyeceğini duyurmuştu.

inizmir | İzmir'in Şehir Platformu

İzmir'in şehir platformu - İzmir etkinlikleri - İzmir haberleri - İzmir hava durumu - İzmir mekan rehberi

https://www.inizmir.com.tr

BİR CEVAP YAZIN

Asbestli gemi için mücadele devam ediyor - Yorumlar

BENZER HABERLER>

Gündem

'Sansür Yasası' görüşmeleri ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; “Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz sonucu üzerinde parti gruplarını(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Gürültüde’ ısrar etti... Büyükşehir'den cezayı yedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde gürültü kuralına uymayan özel işletmelere göz açtırmıyor. Son olarak bir işletmeye 293 bin TL’lik gürültü cezası kesildi. Tutulan t(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın doğum uzmanı niye erkek’ dedi, doktora saldırdı

İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gö(...)

Haberi İncele
Gündem

‘Kadın’ istihdamı için İzmir’den Avrupa’ya örnek adım

Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların istihdam imkanlarını artırmak hedefiyle İzmir’de başlatılan ‘Mira’ projesi, ülkemizde 60 kişiye ulaştıktan sonra İngiltere, Portekiz ve Ro(...)

Haberi İncele

SONRAKİ HABERLER

Gündem

Zübeyde Hanım için anma etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki a(...)

Haberi İncele
Gündem

Zübeyde Anneye Koştular

Atatürk'ün annesine emanet ettiği Karşıyaka anısına her sene gerçekleştirilen geleneksel koşuya 7'den 70'e bütün vatandaşlar katıldı .Yarışmayı tamamlayan bütü(...)

Haberi İncele
Gündem

Zeytinyağı Müzayedesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu 2016’da ilki yapılan Zeytinyağı Müzayedesi bu yıl Fuar İzmir’de yapılacak. 26-29 Mayıs ta(...)

Haberi İncele
Gündem

Zemin araştırma çalışmaları Bornova'da devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Yapı envanteri ve fayların incel(...)

Haberi İncele
-